Ερευνητική Εργασία - Project (Γενικό Λύκειο)

Ανακαλύπτοντας την ένατη τέχνη...Τα κόμικς!

2η ομάδα

Περιγραφή μεθοδολογίας- διαδικασίας

Υπο-θέμα 2ο

Οι μαθητές της δεύτερης ομάδας αναλαμβάνουν να μελετήσουν το δεύτερο υπο-θέμα "Ιστορική εξέλιξη των ελληνικών  κόμικς - Μελέτη κόμικς του Αρκά" διερευνώντας τα παρακάτω ερωτήματα. Συγκεκριμένα, η ομάδα αναλαμβάνει δραστηριότητες, πραγματοποιεί έρευνα και προσεγγίζει περιγραφικά, ερευνητικά και κριτικά το δικό της υπο-θέμα. Παράλληλα με τα προηγούμενα, δημιουργεί το δικό της φάκελο εργασίας.Στο παρόν ψηφιακό διδακτικό σενάριο παρουσιάζονται δραστηριότητες που αντιστοιχούν σε 3 διδακτικές ώρες.

Τα διερευνητικά ερωτήματα της δεύτερης ομάδας είναι τα εξής:

Ποια είναι τα πιο γνωστά περιοδικά κόμικς στην Ελλάδα;

Ποιο είναι το περιεχόμενό τους;

Ποιοι είναι οι κυριότεροι χαρακτήρες σ' αυτά τα κόμικς;

Πώς συνδέονται τα κόμικς με τις ιδέες της εποχής τους;

Μελέτη περίπτωσης: Ανάλυση των κόμικς του Αρκά

Στο τέλος της ερευνητικής εργασίας, η συγκεκριμένη ομάδα θα παρουσιάσει το τέχνημά της, το οποίο θα είναι ένα λεύκωμα που θα παρουσιάζει τα πιο γνωστά κόμικς στην Ελλάδα.

Εισαγωγή

Δραστηριότητα 1η

Δραστηριότητα 2η

Τα ελληνικά κόμικς από τη μεταπολίτευση έως σήμερα