Ερευνητική Εργασία - Project (Γενικό Λύκειο)

Ανακαλύπτοντας την ένατη τέχνη...Τα κόμικς!

3η ομάδα

Περιγραφή μεθοδολογίας- διαδικασίας

Υπο-θέμα 3ο

Οι μαθητές της τρίτης ομάδας αναλαμβάνουν να μελετήσουν το τρίτο υπο-θέμα "Δομικά στοιχεία - τεχνικές - διαδικασία δημιουργίας κόμικ -  Μελέτη του περιοδικού "Βαβέλ" και "Ο Μικρός Ήρως" διερευνώντας τα παρακάτω ερωτήματα. Συγκεκριμένα, η ομάδα αναλαμβάνει δραστηριότητες, πραγματοποιεί έρευνα και προσεγγίζει περιγραφικά, ερευνητικά και κριτικά το δικό της υπο-θέμα. Παράλληλα με τα προηγούμενα, δημιουργεί το δικό της φάκελο εργασίας. Στο παρόν ψηφιακό διδακτικό σενάριο παρουσιάζονται δραστηριότητες που αντιστοιχούν σε 3 διδακτικές ώρες.

Τα διερευνητικά ερωτήματα της τρίτης ομάδας είναι τα εξής:

Ποια είναι τα δομικά στοιχεία ενός κόμικ;

Ποιες είναι οι τεχνικές δημιουργίας κόμικ;

Πώς δημιουργείται ένα έντυπο ή ψηφιακό κόμικ;

Μελέτη περίπτωσης: Ανάλυση των κόμικς  "Βαβέλ" και "Ο Μικρός Ήρως"

Στο τέλος της ερευνητικής εργασίας, η συγκεκριμένη ομάδα θα παρουσιάσει το τέχνημά της, τo οποίο είναι η δημιουργία ενός έντυπου και ενός ψηφιακού κόμικ.

Εισαγωγή

Δραστηριότητα 1η

Σελίδα από το Περσέας και Ανδρομέδα

Δραστηριότητα 2η