Ερευνητική Εργασία - Project (Γενικό Λύκειο)

Ανακαλύπτοντας την ένατη τέχνη...Τα κόμικς!

4η ομάδα

Περιγραφή μεθοδολογίας- διαδικασίας

Υπο-θέμα 4ο

Οι μαθητές της τέταρτης ομάδας αναλαμβάνουν να μελετήσουν το τέταρτο υπο-θέμα "Τα  κόμικς  ως  μέσο  επικοινώνησης  ιδεών - Μελέτη των κωμωδιών του Αριστοφάνη" διερευνώντας τα παρακάτω ερωτήματα. Συγκεκριμένα, η ομάδα αναλαμβάνει δραστηριότητες, πραγματοποιεί έρευνα και προσεγγίζει περιγραφικά, ερευνητικά και κριτικά το δικό της υπο-θέμα. Παράλληλα με τα προηγούμενα, δημιουργεί το δικό της φάκελο εργασίας. Στο παρόν ψηφιακό διδακτικό σενάριο παρουσιάζονται δραστηριότητες που αντιστοιχούν σε 3 διδακτικές ώρες.

Τα διερευνητικά ερωτήματα της τέταρτης ομάδας είναι τα εξής:

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά τους;

Γιατί είναι σημαντικό να διαδίδονται τα κόμικς;

Ποιες είναι οι θετικές επιδράσεις των κόμικς;

Ποιες είναι οι αρνητικές επιδράσεις των κόμικς;

Ποια είναι τα μέσα διάδοσης της εικονογραφήγησης στο κοινό;

Μελέτη περίπτωσης: Ανάλυση των κόμικς "Οι κωμωδίες του Αριστοφάνη"

Στο τέλος της ερευνητικής εργασίας, η συγκεκριμένη ομάδα θα παρουσιάσει το τέχνημά της, το οποίο θα είναι η δημιουργία ενός διαδικτυακού τόπου με τίτλο "Ανακαλύπτοντας την ένατη τέχνη...Τα κόμικς!".

Εισαγωγή

Δραστηριότητα 1η

Δραστηριότητα 2η

Ένα αντιρατσιστικό κόμικ