Μηχανολογία (Ε.Ε.) (Επαγγελματικό Λύκειο)

Παρουσίαση και εφαρμογή του ψυκτικού κύκλου σε οικιακό ψυγείο

Εισαγωγή στη ψυχρομετρία

Σε αυτή τη φάση του σεναρίου γίνεται μία σύντομη εισαγωγή στη ψυχρομετρία. Παρουσιάζονται: το διάγραμμα Mollier, οι μεταβολές του ψυκτικού κύκλου συμπίεση, συμπύκνωση, εκτόνωση, εξάτμιση, υπερθέρμανση, υπόψυξη. Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες των τριών ατόμων στις οποίες αντιστοιχεί ένας υπολογιστής συνδεδεμένος στο διαδίκτυο. Οι μαθητές εκτυπώνουν το πρώτο φύλλο εργασίας που είναι  η βασική παρουσίαση  της φάσης του σεναρίου όπου μπορούν να σημειώσουν και να κάνουν τις παρατηρήσεις τους καθώς και το δεύτερο φύλλο εργασίας που αντιστοιχεί στις εργασίες που πρέπει να κάνουν στο υπολογιστή.

Εισαγωγή στη ψυχρομετρία

Οι μαθητές με το διαδραστικό βίντεο κάνουν κλικ πάνω στα σημεία των πληροφοριών.
Σχόλιο:
Χρησιμοποιούνται πληροφορίες από το βιβλίο <<Τεχνίτης Ψυκτικός>> έκδοση του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Πειραιώς και το βιβλίο <<Εγκαταστάσεις ψύξης Ι>> του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

Μεταβολές του ψυκτικού κύκλου.

Ερωτήσεις αντιστοίχισης

Εδώ οι μαθητές επιλέγουν να σύρουν με το ποντίκι τη σωστή λέξη στο αντίστοιχο κενό.

Οι φάσεις του ψυκτικού κύκλου.

Τοποθετείστε τις φάσεις στο διάγραμμα του ψυκτικού κύκλου.
Δημιουργός Σεναρίου: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΟΡΑΚΗΣ (Εκπαιδευτικός)