Ιστορία (ΔΕ) (Γυμνάσιο)

Ο Α΄ Παγκόσμιος πόλεμος: σαν ταινία του σινεμά…

Οργάνωση της τάξης

Για την εκπόνηση της διδακτικής  οι μαθητές χωρίζονται σε δύο  ομάδες, αναλαμβάνοντας η κάθε ομάδα  ένα συγκεκριμένο ρόλο. Οι δύο ομάδες  θα αναλάβουν να εκπονήσουν δραστηριότητες με σαφείς προσδιορισμένους γνωστικούς στόχους,  λαμβάνοντας υπόψη  ότι η συγκεκριμένη ταινία είναι αντανάκλαση της πραγματικότητας μέσα από το βλέμμα του δημιουργού.  Ο διδάσκων πρέπει να παρέχει στους μαθητές την ταινία με ελληνικούς υπότιτλους. Η συγκεκριμένη ταινία λόγω της μεγάλης έκτασης δεν μπορεί να προβληθεί ολόκληρη, γι΄αυτό οι μαθητές θα παρακολουθήσουν επιλεγμένα αποσπάσματα. Η α΄ομάδα θα πραγματευθεί ερωτήματα που αφορούν στα θέματα που θίγει η ταινία , ενώ η β΄ομάδα θα κληθεί  να αποκρυπτογραφήσει τη «γλώσσα» του κινηματογράφου .

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΑΙΝΙΑΣ

Οι μαθητές παρακολουθούν τα επιλεγμένα αποσπάσματα της ταινίας (εγκεκριμένη από το ΥΠΟΠΑΙΘ) ή σε αρχείο video με ελληνικούς υπότιτλους ή online ( http://teniesonline.ucoz.com/load/23-1-0-3775 ) ή εναλλακτικά μέσω youtube (χωρίς ελληνικούς υπότιτλους) .
Δημιουργός Σεναρίου: ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΜΑΚΡΗΣ (Εκπαιδευτικός)