Γεωγραφία (ΔΕ) (Γυμνάσιο)

O ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ

πρόκληση ενδιαφέροντος-εισαγωγή

Οι μαθητές ενημερώνοναι από τον διδάσκοντα για το θέμα που θα επεξεργασθούν και μοιράζονται τα φύλλα εργασίας.

Στη συνέχεια προβάλλεται  βίντεο με σκοπό την πρόκληση του ενδιαφέροντος των μαθητών.

Ακολούθως προβάλλεται  ο πίνακας  από το ηλεκτρονικό βιβλίο (ενότητα Γ.1.1 )  που παρουσιάζει την εκτιμώμενη εξέλιξη του ανθρώπινου πληθυσμού από το 1650 μέχρι σήμερα και ζητείται από τους μαθητές να κάνουν γράφημα με τα στοιχεία του πίνακα, να απαντήσουν σε ερωτήσεις που υπάρχουν στο φύλλο εργασίας (ή μέσω των διαδραστικών εργαλείων ) και να προβλέψουν το ύψος του πληθυσμού το 2100 αν ο αριθμός αύξησής του είναι αυτός της δεκαετίας 2000-2010.

Ο ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ

Η αύξηση του πληθυσμού της γης

Αύξηση του πληθυσμού της γης

Aφού μεταβείτε στη σελίδα του αντικειμένου, κάνετε κλικ στις πληροφορίες (i) καταγράψτε την αύξηση του πληθυσμού στις περιπτώσεις του γραφήματος και απαντήστε στις ερωτήσεις.Συγκρίνετε με την πρόβλεψη που κάνατε στην προηγούμενη δραστηριότητα.
Δημιουργός Σεναρίου: Άννα Πετσούκη (Εκπαιδευτικός)