Γεωγραφία (ΔΕ) (Γυμνάσιο)

O ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ

παράγοντες που επηρεάζουν την αύξηση του πληθυσμού

Οι μαθητές παρακολουθούν βίντεο - αναπαράσταση  με στόχο να κατανοήσουν τους παράγοντες που επηρέασαν την αλματώδη αύξηση του πληθυσμού τον τελευταίο αιώνα.

Άπό τον νυχτερινό χάρτη στο τέλος του βίντεο τους ζητείται να καταγράψουν τις πιο φωτισμένες  (άρα και πιο πυκνοκατοκοιμένες ) περιοχές της γης. Στη συνέχεια προσπαθούν να εντοπίσουν τους παράγοντες για τους οποίους οι άνθρωποι προτιμούν αυτές τις περιοχές για κατοικία.

Ακολούθως οι μαθητές μελετούν κείμενα σχετικά με τη δημογραφία, συμληρώνουν  και εργάζονται με τις καρτες διαλόγου.

Απεικονίζοντας Πώς ένας πληθυσμός του φτάνει τα 7 δισεκατομμύρια

Δημογραφία 1

Διαβάστε προσεκτικά το κείμενο που ακολουθεί όπως και το επόμενο για να βοηθηθείτε στην απάντηση των ερωτήσεων.

Δημογραφία 2

Κάρτες διαλόγου για τη χρησιμότητα της δημογραφίας.

Οι μαθητές προσπαθούν να δώσουν την απάντηση πριν γυρίσουν την κάρτα και να ελέγξουν την ορθότητά της.
Δημιουργός Σεναρίου: Άννα Πετσούκη (Εκπαιδευτικός)