Μουσική (Γυμνάσιο)

Η επίδραση των ελληνικών παραδοσιακών ρυθμών και οργάνων στη σύγχρονη ελληνική μουσική

Περαιτέρω υλικό για ανάγνωση και ακρόαση

Ενδεικτική βιβλιογραφία:

• Baud-Bovy, S. (1994). Δοκίμιο για το ελληνικό δημοτικό τραγούδι. Ναύπλιο: Πελοποννησιακό Λαογραφικό Ίδρυμα.
  • Γεωργιάδης, Θ. (2001). Ο ελληνικός ρυθμός (μουσικής-χορός-στίχος & γλώσσα). Μετ. Χαρά Λαγοπάτη - Τόμπρα. Αθήνα: Αρμός.
  • Perakaki, El. (2013). Can a music course on Greek Traditional Music change pupils’ dispositions? A classroom teacher research project. Hellenic Journal of Music, Education and Culture, 4(1), www.hejmec.eu.
  • Περακάκη, Ελ. (2006). Οι δεξιότητες σκέψης ως μέσο προσέγγισης και εμπλουτισμού της διδασκαλίας της Ελληνικής Παραδοσιακής Μουσικής. Πρακτικά του 1ου Διεθνούς  Εκπαιδευτικού Συνεδρίου, με θέμα: Λαϊκός Πολιτισμός και Εκπαίδευση, 29 Σεπτεμβρίου - 1 Οκτωβρίου, Βόλος (ψηφιακή έκδοση). Για την παρουσίαση της ανακοίνωσης στο Συνέδριο: https://perakaki.wordpress.com/page/8/?app-download=nokia
  • Συλλογικό (1994). ...και με φως και με θάνατον ακαταπαύστως.Επιμ. Λάμπρος Λιάβας. Αθήνα: ΟΜΜΑ

Θρακιώτικος ρυθμός σε ύφος ροκ

Περιέχεται στο δίσκο του Χρ. Κροκίδη "Ο φύλακας των σκουπιδιών" (2002).
Σχόλιο:
Οι μαθητές καλούνται να αναγνωρίσουν το θρακιώτικο ύφος.

Λιανοχορταρούδια σε σύγχρονο ύφος με στοιχεία τζαζ και ροκ.

Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο και Λύκειο Παλλήνης, Jazz Ensemble
Σχόλιο:
Οι μαθητές ακούν προσεκτικά και εντοπίζουν πού εντοπίζεται η τζαζ διάθεση. Εστιάζουν στο σολάρισμα των μουσικών οργάνων (ντραμς, ηλεκτρική κιθάρα, μεταλλόφωνο).

Ρυθμός Καλαματιανός, 7/8

Σχόλιο:
Μπορείς να παίξεις κι εσύ σε ένα μεμβρανόφωνο ή άλλο κρουστό το συγκεκριμένο ρυθμό; Ξεκινά αργά αργά και με επιμονή και υπομονή θα τα καταφέρεις σίγουρα!! Καλή διασκέδαση!!

Minor Project - In Colors

Minor Project - In Colors. Δίσκος: In Colors (2010).
Σχόλιο:
Ο ρυθμός του τραγουδιού είναι 9/8 (3+2+2+2).

Παραδοσιακοί στίχοι, σύγχρονη μελωδία σε παραδοσιακό ύφος

Στ.: Παραδοσιακό, μουσ.: Νίκος Γράψας. Ο επτάσημος (7/8) ξεκινά μετά την εισαγωγή.
Σχόλιο:
Δείτε και την εκτέλεση του τραγουδιού από τον Αλκίνοο Ιωαννίδη: https://www.youtube.com/watch?v=RukopjRW-fM.
Δημιουργός Σεναρίου: ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ ΠΕΡΑΚΑΚΗ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΤΣΕΡΠΕ ΓΕΩΡΓΙΑ-ΜΑΡΙΑ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΔΑΛΙΑΝΟΥΔΗ ΕΙΡΗΝΗ(ΡΕΝΑΤΑ) (Συντονιστής)