Ιστορία (ΔΕ) (Γενικό Λύκειο)

"Απ’ τη Σμύρνη έρχεστε; Δε δεχόμαστε πρόσφυγες"(Διδώ Σωτηρίου, Ματωμένα χώματα)

Εγκατάσταση - αντιμετώπιση προσφύγων

Στην παρούσα φάση χωρίζουμε τους μαθητές σε  ομάδες των 4-5 ατόμων και τους οδηγούμε στην αίθουσα Η/Υ. Εκεί τους δίνουμε φύλλα εργασίας και με τη βοήθεια διαδικτυακών ιστοτόπων και διαδραστικών εργαλείων  τους λέμε να καταγράψουν τις πληροφορίες που συνέλεξαν. Έτσι θα οξυνθεί η κριτική τους ικανότητα και θα είναι σε θέση να κατανοήσουν τις δυσβάστακτες συνθήκες που αντιμετώπισαν οι Έλληνες της Μικρασιατικής καταστροφής και να αντιληφθούν παράλληλα και τα κοινά προβλήματα που αντιμετώπισαν οι δύο λαοί. Τα παραδείγματα που δίνονται παρακάτω έχουν διαβαθμισμένο βαθμό δυσκολίας και καλό είναι να κατανεμηθούν ανάλογα από το διδάσκοντα. Επίσης το 3ο φύλλο εργασίας μπορεί να παρουσιαστεί από 2 ομάδες.

Δημιουργία ιστοριογραμμής με τα σημαντικότερα γεγονότα.

Για να δημιουργηθεί μια ιστοριογραμμή απαιτείται ανάλογο πρόγραμμα στον Η/Υ.

Συνοπτική παρουσίαση των γεγονότων και συγκλονιστικές μαρτυρίες

Προβλήματα προσφύγων κατά την άφιξή τους

Αντιμετώπιση από τους ντόπιους

Καταγραφή κοινών προβλημάτων των ανταλλαξίμων

Να δώσετε ιδιαίτερη βαρύτητα στις σχέσεις των λαών.

Η ζωή στα προσφυγικά σπίτια της Νέας Ιωνίας Βόλου.

Η συγκεκριμένη εργασία απευθύνεται σε μαθητές της περιοχής της Νέας Ιωνίας και μπορεί να λάβει τη μορφή project για όλη τη χρονιά. Υπάρχει η δυνατότητα καταγραφής μαρτυριών από τους εναπομείναντες πρόσφυγες.

Μουσική παράδοση των κατοίκων της Μικράς Ασίας. Καταγραφή μουσικών οργάνων και παραδοσιακών χορών.

Σχόλιο:
Εναλλακτικά, αν κάποιος μαθητής διαθέτει ένα από τα παραπάνω μουσικά όργανα, θα έχει τη δυνατότητα να το παρουσιάσει μαζί με τις ανάλογες πληροφορίες.

Δραματοποίηση τραγουδιού

Μια από τις ομάδες εργασίας μπορεί να δραματοποιήσει με κίνηση μόνο το τραγούδι που ακούγεται, ενώ μια άλλη να δημιουργήσει ένα αρχείο PPT με εικόνες που να παραπέμπουν στην καταστροφή.

Το ρεμπέτικο τραγούδι

Μπορείτε να αναζητήσετε πληροφορίες και σε άλλες ιστοσελίδες και να καταγράψετε τους κυριότερους εκπροσώπους του τραγουδιού.
Δημιουργός Σεναρίου: Αλεξάνδρα Μούρτζη (Εκπαιδευτικός)