Πληροφορική (Γυμνάσιο)

Διαδίκτυο και Διαδίκτυο των Πάντων(Internet and Internet of Things-IoT)

Βίντεο για Ιnternet of Things-Τι λένε οι αριθμοί?

Με την επίδειξη του βίντεο οι μαθητές ειναι καλό να κατανοήσουν την χρησιμότητα των δικτύων με παραδείγματα απο την καθημερινή ζωή (δίκτυο παροχής νερού,παροχής ρεύματος, δίκτυο λεωφορείων,  δίκτυο ταξί)  και πως προσφέρονται υπηρεσίες με την βοήθεια  τoυ παγκόσμιου δικτύου δικτύων. Ακόμη καλό ειναι να επισημανθεί   οτι στις μερες μας ολα τα αντικειμενα του Πλανήτη ειναι δικτυωμένα και ανταλλάσουν δεδομένα.Υπαρχει η σχεση Δεδομένα->Πληροφορίες->Γνώση και εφαρμογές με εξυπνους αντιπροσώπους (intelligent agents)-> σοφία. Οταν εχουμε παγκόσμια διασυνδεση δικτύων  το συστημα γινεται πιο αποδοτικό, οταν τα δίκτυα συνεργάζονται μεταξύ τους. Π.χ Τα λεωφορεια ενημερώνουν για την θεση τους κάθε στιγμή και οι πολίτες γνωρίζουν εγκαιρα σε πόση ωρα φτάνουν. Το εξυπνο σπίτι ενεργει πριν απο μας για μας, γιατι οι συσκευές του ειναι δικτυωμένες μεσω του ΙοΤ. Ετσι η κοινωνία γίνεται πιο αποδοτική, όταν συνδέονται διάφορες πλευρές της ζωής που επηρεάζουν η μία την αλλη και παρέχονται υπηρεσίες  με πιο συνειδητό και εξυπνο τρόπο.

Διαδίκτυο των πραγμάτων (Internet of Things)

Το 2014 έγινε η επίσημη έναρξη της «εποχής του Διαδικτύου των Πάντων». Ειναι γνωστο ως «Διαδίκτυο των Πραγμάτων» εννοώντας την επέκταση της διαδικτύωσης σε κάθε κατηγορία συσκευών

Η παγκοσμια πρόσβαση στο Διαδίκτυο ποικίλει στατιστικά

Δημιουργός Σεναρίου: ΒΙΚΤΩΡΙΑ ΜΥΡΩΝΗ (Εκπαιδευτικός)