Καλλιτεχνικά / Εικαστικά (Δημοτικό)

Από τα "Νούφαρα" του Μονέ, στο "Παρεκκλήσιο" του Ρόθκο. Το ζωγραφικό έργο στο χώρο.

Εισαγωγή στο έργο του Μονέ. Εστίαση στα "Νούφαρα"

Κάνουμε μια σύντομη αναδρομή στο έργο του Μονέ, εστιάζοντας στην τελευταία φάση του έργου του και πιο συγκεκριμένα στο έργο "Les Nymphèas" που φιλοξενείται στο musée de l' Orangerie στο Παρίσι. Εκμαιεύουμε από τους μαθητές, μέσα από στοχευμένες ερωτήσεις και μεθοδευμένες παραδοχές, τα μορφολογικά χαρακτηριστικά και το περιεχόμενο του έργου. Το τοποθετούμε χρονολογικά και κάνουμε μια εικονική ψηφιακή ξενάγηση μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα του μουσείου Οrangerie (http://www.musee-orangerie.fr/homes/home_id25184_u1l2.htm). Αμέσως μετά, αντιπαραβάλουμε την εγκατάσταση στην Orangerie, με το Ηouston Chapel του Ρόθκο. Συζητάμε τις εικαστικές και λειτουργικές ομοιότητες και διαφορές, εστιάζοντας πάντα στο σκέλος των ιδιαιτεροτήτων μιας εγκατάστασης.

Τα «Νούφαρα» του Μονέ... ...από τον Ιμπρεσιονισμό, στις εγκαταστάσεις

Σε αυτή την παρουσίαση, θα δεις τα πιο σημαντικά στοιχεία της ζωγραφικής πορείας του Κλώντ Μονέ μέχρι τα Νούφαρα στο μουσείο Orangerie.
Δημιουργός Σεναρίου: ΦΟΙΒΟΣ ΣΟΦΙΚΙΤΗΣ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΚΑΡΤΣΑΚΑ ΕΛΕΝΗ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΛΑΖΑΡΟΥ ΣΩΤΗΡΙΑ (Συντονιστής)