Ερευνητική Εργασία - Project (Γενικό Λύκειο)

Προστασία πολιτιστικής κληρονομιάς: Ταξίδι στα μνημεία της UNESCO στην Ελλάδα

4η ομάδα

Περιγραφή μεθοδολογίας- διαδικασίας

Υπο-θέμα 4ο

Οι μαθητές της τέταρτης ομάδας αναλαμβάνουν να μελετήσουν το τέταρτο υπο-θέμα "Διαδικασία ένταξης στον κατάλογο της UNESCO - Γνωριμία με τα μνημεία: Βεργίνα, Μυκήνες και Τίρυνθα,Ιστορικό κέντρο (Χώρα), Μονή Αγίου Ιωάννου Θεολόγου και Σπήλαιο της Αποκάλυψης στην Πάτμο, Παλαιά Πόλη της Κέρκυρας" διερευνώντας τα παρακάτω ερωτήματα. Συγκεκριμένα, η ομάδα αναλαμβάνει δραστηριότητες, πραγματοποιεί έρευνα και προσεγγίζει περιγραφικά, ερευνητικά και κριτικά το δικό της υπο-θέμα. Παράλληλα με τα προηγούμενα, δημιουργεί το δικό της φάκελο εργασίας.Στο παρόν ψηφιακό διδακτικό σενάριο παρουσιάζονται δραστηριότητες που αντιστοιχούν σε 3 διδακτικές ώρες.

Τα διερευνητικά ερωτήματα της τέταρτης ομάδας είναι τα εξής:

Ποια είναι η διαδικασία για την ένταξη  των μνημείων και τοποθεσιών στον κατάλογο της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO;

Πότε εντάχθηκε η Βεργίνα στον κατάλογο και με ποια κριτήρια; (Περιγραφή του μνημείου)

Πότε εντάχθηκαν οι Μυκήνες και η Τίρυνθα στον κατάλογο και με ποια κριτήρια; (Περιγραφή του μνημείου)

Πότε εντάχθηκαν το Ιστορικό κέντρο (Χώρα), Μονή Αγίου Ιωάννου Θεολόγου και Σπήλαιο της Αποκάλυψης στην Πάτμο στον κατάλογο και με ποια κριτήρια; (Περιγραφή του μνημείου)

Πότε εντάχθηκε η Παλαιά Πόλη της Κέρκυρας στον κατάλογο και με ποια κριτήρια; (Περιγραφή του μνημείου)

Στο τέλος της ερευνητικής εργασίας, η συγκεκριμένη ομάδα θα παρουσιάσει το τέχνημά της, το οποίο θα είναι αφίσες και φυλλάδια για τα μνημεία της Ελλάδας.

Εισαγωγή

Δραστηριότητα 1η

Γράψτε την απάντησή σας με λίγες λέξεις.
Σχόλιο:
Οι μαθητές να εκφράσουν ελεύθερα και αυθόρμητα τις απόψεις τους.

Δραστηριότητα 2η

Λειτουργικές Οδηγίες της UNESCO του 2013 για την ένταξη των μνημείων στον Κατάλογο Παγκόσμιας Κληρονομιάς

Κείμενο για τις Λειτουργικές Οδηγίες της UNESCO του 2013

Δραστηριότητα 3η