Ερευνητική Εργασία - Project (Γενικό Λύκειο)

Μια εξερεύνηση στο μαγικό κόσμο των μουσείων του ιστορικού κέντρου Αθηνών

1η ομάδα

Περιγραφή μεθοδολογίας- διαδικασίας

Υπο-θέμα 1ο

Οι μαθητές της πρώτης ομάδας αναλαμβάνουν να μελετήσουν το πρώτο υπο-θέμα "Ορισμός μουσείου και  Μουσειολογίας και η λειτουργία του - Γνωριμία με το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο" διερευνώντας τα παρακάτω ερωτήματα. Συγκεκριμένα, η ομάδα αναλαμβάνει δραστηριότητες, πραγματοποιεί έρευνα και προσεγγίζει περιγραφικά, ερευνητικά και κριτικά το δικό της υπο-θέμα. Παράλληλα με τα προηγούμενα, δημιουργεί το δικό της φάκελο εργασίας.Στο παρόν ψηφιακό διδακτικό σενάριο παρουσιάζονται δραστηριότητες που αντιστοιχούν σε 3 διδακτικές ώρες.

Τα διερευνητικά ερωτήματα της πρώτης ομάδας είναι τα εξής:

• Τι σημαίνει ο όρος Μουσείο;
  • Ποιος είναι ο σκοπός του Μουσείου;
  • Ποιες είναι οι βασικές λειτουργίες του σύγχρονου μουσείου;
  • Τι είναι η Μουσειολογία;
  • Ποιες είναι οι συλλογές του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου;

Στο τέλος της ερευνητικής εργασίας, η συγκεκριμένη ομάδα θα παρουσιάσει το τέχνημά της, το οποίο θα είναι ένα λεύκωμα με φωτογραφικό υλικό από το Μουσείο.

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο

Δραστηριότητα 1η

Γράψτε την απάντησή σας με λίγες λέξεις.
Σχόλιο:
Οι μαθητές πρέπει να σκεφτούν αυθόρμητα και να διατυπώσουν τις σκέψεις τους στο χαρτί.

Δραστηριότητα 2η

Ορισμός του μουσείου σύμφωνα με το Λεξικό Τριανταφυλλίδη

Διαβάστε προσεκτικά τον ορισμό του μουσείου.

Τι είναι Μουσείο;

Διαβάστε τον παρακάτω ορισμό.

Τι είναι η μουσειολογία;

Μουσειολογία: Ιστορία, θεωρία και πρακτική

Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων

Πειρηγηθείτε στην ιστοσελίδα και εντοπίστε στοιχεία για τον ορισμό του Μουσείου και το σκοπό του.

Δραστηριότητα 3η

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο

Βασικές λειτουργίες του σύγχρονου μουσείου

Δραστηριότητα 4η

Eικονική παρουσίαση της περιοδικής έκθεσης: "Το ναυάγιο των Αντικυθήρων, το Πλοίο-οι Θησαυροί-ο Μηχανισμός"

Αρχαιολογικές Ξεναγήσεις: Κυκλαδικός Πολιτισμός

Το συγκεκριμένο επεισόδιο της σειράς ντοκιμαντέρ "ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ" είναι αφιερωμένο στον κυκλαδικό πολιτισμό.

Δραστηριότητα 5η

Χρονολόγιο

Δημιουργός Σεναρίου: ΟΛΓΑ ΠΑΙΖΗ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΚΙΤΣΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (Σχολικός Σύμβουλος)