Καλλιτεχνική Παιδεία (Γενικό Λύκειο)

Ανακαλύπτοντας τον Σαίξπηρ και το έργο του

Γνωριμία με τον Σαίξπηρ και το έργο του

Οι μαθητές τακτοποιούνται στους σταθμούς εργασίας. Είναι καλό να υπάρχει ένας Η/Υ ανά δύο μαθητές. Ο διδάσκων τους ενημερώνει για την αποστολή που θα αναλάβει η τάξη τους. Για τις ανάγκες μιας θεατρικής παράστασης που θα ανεβάσει το σχολείο τους κάθε ομάδα θα αναλάβει να παρουσιάσει ένα έργο του Σαίξπηρ. Σε αυτή τη φάση οι μαθητές θα ενημερωθούν μέσω ενός διαδραστικού βίντεο για τη ζωή του Σαίξπηρ και την εποχή που συνέγραψε τα έργα του. Γι' αυτό πρέπει να παρακολουθήσουν με ιδιαίτερη προσοχή το βίντεο που θα προβληθεί απαντώντας στις αντίστοιχες ερωτήσεις.

Ουίλλιαμ Σαίξπηρ Η βιογραφία του

Σχόλιο:
Οι μαθητές θα παρακολουθήσουν τα 36 πρώτα λεπτά του βίντεο. Το βίντεο θα σταματά κάθε φορά που θα εμφανίζονται οι ερωτήσεις. Οι μαθητές έχουν στη διάθεσή τους 3 λεπτά για την απάντηση κάθε ομάδας ερωτήσεων.
Δημιουργός Σεναρίου: ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ - ΤΡΕΧΛΗ ΖΩΗ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΛΕΝΑΚΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ (Συντονιστής)