Καλλιτεχνική Παιδεία (Γενικό Λύκειο)

Ανακαλύπτοντας τον Σαίξπηρ και το έργο του

Προετοιμασία για την παρουσίαση έργων του Σαίξπηρ

Στην επιφάνεια εργασίας κάθε σταθμού εργασίας υπάρχει αποθηκευμένο ένα Φύλλο Εργασίας - κοινό για όλες τις ομάδες. Είναι οδηγίες για τη δράση που θα αναλάβουν αυτή τη διδακτική ώρα. Με βάση, λοιπόν, τις οδηγίες και το υλικό στο οποίο θα παραπέμπουν αυτές, οι μαθητές θα προετοιμαστούν για την παρουσίαση έργων του Σαίξπηρ, την επόμενη διδακτική ώρα. Οι ομάδες θα δουλέψουν ανά ζεύγη (δηλαδή θα συνεργαστούν ανά δύο) και θα παρουσιαστούν συνολικά τρία έργα του Σαίξπηρ. Η εργασία τους θα κινηθεί σε δύο άξονες: 1. Βασικές πληροφορίες για το έργο 2. Θεατρικό Αναλόγιο. Θα λάβουν υπόψη τους ότι την επόμενη διδακτική ώρα η κάθε ομάδα θα έχει στη διάθεσή της 15 λεπτά για την παρουσίαση του έργου που ανέλαβε και γι' αυτό θα πρέπει να οργανώσει και να διαθέσει ανάλογα το χρόνο της.Υπάρχουν τρεις φάκελοι, ένας για κάθε έργο. Τα ζευγάρια των ομάδων που θα συνεργαστούν θα διαλέξουν από ένα φάκελο, o οποίος θα περιέχει οδηγίες για την παρουσίαση του συγκεκριμένου έργου, καθώς και το κείμενο για το θεατρικό αναλόγιο.

Πληροφορίες για τη ζωή και το έργο του Σαίξπηρ

Το υλικό θα χρησιμοποιηθεί για την ανάλυση των έργων του.

Ρωμαίος και Ιουλιέτα

Βοηθητικό υλικό για την παρουσίαση του έργου

Όνειρο Καλοκαιρινής Νύχτας

Στη βίκιπαίδεια στην οποία παραπέμπουμε υπάρχει με την ονομασία Όνειρο θερινής Νυκτός