Διαθεματικό (Δημοτικό)
 1 ώρα

Μην Ψαρώνεις!!!

Παραγωγή Ταινιών

1. Σενάριο. Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες έγραψαν τα σενάρια για τα έξι spot της καμπάνιας μας.

2. Κατασκευή Φιγούρων. Με την βοήθεια της εκπαιδευτικού εικαστικών του σχολείου μας κ. Ελένης Μιχαλάκη, οι μαθητές έφτιαξαν τις φιγούρες που ήταν απαραίτητες για τις ταινίες μας από χρησιμοποιημένα χαρτόκουτα.

3. Storyboard. Με βάση το σενάριο που είχε δημιουργήσει η κάθε ομάδα, έφτιαξε το αντίστοιχο storyboard.

4. Ηχογράφηση. Η κάθε ομάδα ηχογράφησε τους απαραίτητους για την ταινία της διαλόγους. Για τους υπόλοιπους ήχους χρησιμοποιήθηκαν αρχεία από ιστοσελίδα με δωρεάν άδεια χρήσης.

5. Φωτογράφιση. Με βάση το σενάριο και το storyboard η κάθε ομάδα μαθητών ξεχωριστά προχώρησε στην φωτογράφιση των φιγούρων. Ως φόντο χρησιμοποιήθηκε ο ζωγραφισμένος σαν βυθός τοίχος της αυλής του σχολείου μας.

6. Ολοκλήρωση Παραγωγής. Οι φωτογραφίες και οι ήχοι με την βοήθεια του προγράμματος movie maker έγιναν έξι ταινίες/spot για την ευαισθητοποίηση κατά του φαινομένου του εκφοβισμού.

Δημιουργία Σεναρίου

Δημιουργία Storyboard

Παραγωγή ταινιών 01

Παραγωγή ταινιών 02