Ιστορία (ΠΕ) (Δημοτικό)

Αιγές, ταξίδι στο χώρο και στο χρόνο

Η πόλη των Αιγών: Από το μύθο στην ιστορία

Κατά τη φάση αυτή οι μαθητές θα εντοπίσουν τις Αιγές και την Πέλλα, τις δύο πρωτεύουσες των Μακεδόνων σε ιστορικό χάρτη που απεικονίζει το αρχαίο βασίλειο της Μακεδονίας. Θα  διαβάσουν μερικές βασικές πληροφορίες για την ιστορία της πόλης των Αιγών και θα προβληματιστούν για τους λόγους που επιλέχθηκε για πρωτεύουσα του βασιλείου της Μακεδονίας.  Θα διαβάσουν και θα ακούσουν τον μύθο του Περδίκα, του πρώτου βασιλιά της Μακεδονίας, απόγονου του Ηρακλή και ιδρυτή των Αιγών, έτσι όπως τον αναφέρει ο Ηρόδοτος και θα συνδέσουν τον μύθο με την πόλη. Ο/Η εκπαιδευτικός μπορεί, ανάλογα με τον διαθέσιμο χρόνο, να συζητήσει τη σχέση μύθου και ιστορίας.

Οι Αιγές: η πρώτη πρωτεύουσα των Μακεδόνων

Εύκολη δραστηριότητα, κατάλληλη και για μικρούς μαθητές.

Γεωμορφολογικός χάρτης

Ο Περδίκκας ιδρύει τις Αιγές

Αρχαίοι μύθοι που φτάνουν σε μας από τα γραπτά αρχαίων συγγραφέων μας διηγούνται πώς ιδρύθηκαν οι Αιγές. Ακούστε τους προσεκτικά.

Οι Μακεδόνες βασιλιάδες και ο Ήλιος

Δοκίμασε τον εαυτό σου!

Δημιουργός Σεναρίου: Σοφία Ευθυμιάδου (Εκπαιδευτικός)