Ευέλικτη Ζώνη (Δημοτικό)

Σκάκι - Ένα εργαλείο μάθησης στην εκπαίδευση

ΣΚΑΚΙ - Γνωριμία και Διερεύνηση Πρότερης Γνώσης

Το σκάκι είναι τέχνη, επιστήμη και άθλημα (Anatoly Karpov, 1951-)

Η παρουσίαση του σκακιού στα παιδιά, μπορεί να γίνει με την αφήγηση ενός παραμυθιού ανάλογου με αυτό που υπάρχει στο β' τεύχος του βιβλίου της γλώσσας της Ε' Δημοτικού (σελ.82-83), το οποίο παρατίθεται στο 1ο φύλλο εργασίας. Με τη βοήθεια τόσο του παραμυθιού όσο και με χρήση των τεσσάρων ψηφιακών εργαλείων και προφορικών ερωτήσεων θα διερευνήσουμε την πρότερη γνώση των μαθητών/τριών. Το παζλ και το επόμενο εργαλείο προκαλεί τη φαντασία των μαθητών και βοηθά στην εμπέδωση των γνώσεών τους. Το σουρεαλιστικό video «Ο Ένας και ο Άλλος» έχει ως σκοπό να διασκεδάσει τους μαθητές, αλλά και να παρουσιάσει τη σύνδεση του σκακιού με την τέχνη. Για την εργασία των παιδιών θα αξιοποιήσουμε την διδακτική αίθουσα ή το εργαστήριο των υπολογιστών. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και την αυλή του σχολείου, ανεξάρτητα εάν υπάρχει το κατάλληλο υλικό (Παιδί και Σκάκι, 1995)

Το Σκάκι - Ποίημα του Μ. Αναγνωστάκης

Σχόλιο:
Στίχοι: Μανώλης Αναγνωστάκης - Μουσική: Δημήτρης Παπαδημητρίου - Πρώτη εκτέλεση: Γεράσιμος Ανδρεάτος

Έξω βρέχει. Βάλε μέσα στη σπηλιά ό,τι χρειάζεται για να παίξεις σκάκι.

Μερικά αντικείμενα μπορείς να τα βάλεις και περισσότερες από μία φορές εάν νομίζεις ότι τα χρειάζεσαι
Σχόλιο:
Για να τοποθετήσεις ορισμένα αντικείμενα (κυρίως τα διπλά κλπ) θα πρέπει να τα μεταφέρεις σε διαφορετικές περιοχές της σπηλιάς λόγω περιορισμένων δυνατοτήτων της πλατφόρμας.

1η Επισήμανση

ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Με σκοπό τη διαπίστωση της πιθανής πρότερης γνώσης των μαθητών μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι παρακάτω κάρτες ερωτήσεων

Απόφθεγμα

Τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στις δύο σκακιέρες;

Παρατήρησε προσεκτικά τα τετράγωνα στις σκακιέρες

Απόφθεγμα

Σκακιέρα - Παζλ

Φτιάξε μία σκακιέρα

Φαντασία

Παρατήρησε τα αντικείμενα στη διαφάνεια και πες μας με τι μοιάζουν.Η φαντασία σου είναι ελεύθερη και κάθε απάντηση είναι σωστή.

Ο Ένας και ο Άλλος

Καλή συνέχεια

Δημιουργός Σεναρίου: ΚΩΣΤΑΣ ΓΙΟΥΒΑΝΤΣΙΟΥΔΗΣ (Εκπαιδευτικός)