Ευέλικτη Ζώνη (Δημοτικό)

Σκάκι - Ένα εργαλείο μάθησης στην εκπαίδευση

Κανόνες - Γνωριμία με τις κινήσεις

Στο σκάκι οι κανόνες γράφτηκαν για να εφαρμόζονται!

Γι’ αυτό ισχύουν τα τελευταία τουλάχιστον 500 χρόνια (Κώστας Γιουβαντσιούδης 1967-)

Η τέταρτη φάση του σεναρίου έχει στόχο την ολοκλήρωση των κανόνων του παιχνιδιού. Αρχικά τα παιδιά, σε ολομέλεια, παρακολουθούν το διαδραστικό video με το οποίο γίνεται η παρουσίαση των κανόνων, ενώ παράλληλα γίνεται έλεγχος με ερωτήσεις διαβαθμισμένης δυσκολίας και ανατροφοδότηση της γνώσης που κατακτούν οι μαθητές. Απαιτεί υπολογιστή και μπορεί να γίνει και με προτζέκτορα, όπου οι διαδραστικές ερωτήσεις μπορούν να απαντηθούν είτε ατομικά είτε ομαδικά.

Το ψηφιακό εργαλείο που ακολουθεί αφορά τις αξίες των κομματιών. Τα επόμενα τέσσερα εργαλεία έχουν διττό σκοπό. Αφενός να επισημάνουν την κινητικότητα κάθε κομματιού ξεχωριστά και αφετέρου να τονιστούν οι διαφορές τους συγκρινόμενα μεταξύ τους (αυτός είναι ο λόγος που επιλέχθηκε όλα τα κομμάτια να τοποθετηθούν στο ίδιο τετράγωνο - δ4). Η τέταρτη φάση ολοκληρώνεται με μία ερώτηση που θέτει σε σκέψη τους μαθητές για την καλύτερη κατανόηση της προαγωγής του Στρατιώτη.

Με την ολοκλήρωση της φάσης αυτής, οι μαθητές μπορούν να παίξουν παρτίδες, με όλους τους κανόνες, γεγονός που όμως δεν αποτελεί τον κύριο στόχο, όπως έχει ήδη αναφερθεί.

Το φύλλο εργασίας συμπληρώνει τους κανόνες του σκακιού και αφορά κυρίως την ισοπαλία.

Κανόνες του σκακιού - Οι κινήσεις

Πόσο αξίζουν: ο Πύργος, ο Αξιωματικός, η Βασίλισσα και ο Ίππος;

Μετέφερε όσους Στρατιώτες νομίζεις ότι αξίζουν τα κομμάτια που βλέπεις στη ζυγαριά ώστε να ισορροπήσει
Σχόλιο:
Δυστυχώς λόγω περιορισμένων δυνατοτήτων της πλατφόρμας, ενώ ελέγχεται ο μέγιστος αριθμός Στρατιωτών (Β=9, Π=5, Α=Ι=3) δεν ισχύει το ίδιο και για τον ελάχιστο αριθμό.

Απόφθεγμα

Πόσες διαφορετικές κινήσεις έχει ο Πύργος;

Πόσες διαφορετικές κινήσεις μπορεί να κάνει ο Πύργος από το τετράγωνο που βρίσκεται στο παραπάνω διάγραμμα;

Πόσες διαφορετικές κινήσεις έχει ο Αξιωματικός;

Πόσες διαφορετικές κινήσεις μπορεί να κάνει ο Αξιωματικός από το τετράγωνο που βρίσκεται στο παραπάνω διάγραμμα;

Πόσες διαφορετικές κινήσεις έχει η Βασίλισσα;

Πόσες διαφορετικές κινήσεις μπορεί να κάνει η Βασίλισσα από το τετράγωνο που βρίσκεται στο παραπάνω διάγραμμα;

Πόσες διαφορετικές κινήσεις έχει ο Ίππος;

Πόσες διαφορετικές κινήσεις μπορεί να κάνει ο Ίππος από το τετράγωνο που βρίσκεται στο παραπάνω διάγραμμα;

Απόφθεγμα

Πόσα κομμάτια

Σκέψου πόσα θα έχεις εάν προάγεις-μεταμορφώσεις όλους τους Στρατιώτες

Καλή συνέχεια