Γαλλική Γλώσσα (Δημοτικό)

En voyageant vers Eurodisney/Ταξιδεύοντας προς τη Eurodisney

Κάνω αγορές στην πόλη

Το λεωφορείο  αργεί να επισκευαστεί. Όλοι έχουν αρχίσει να πεινάνε. Η καθηγήτρια των γαλλικών προτείνει ένα πικ-νικ στο κοντινό πάρκο. Στέλνει λοιπόν μικρές ομάδες μαθητών  να αγοράσουν τα απαραίτητα. Σ'αυτό το σημείο δίνεται έμφαση στην Προστακτική των ρημάτων α' συζυγίας καθώς και του aller (va, allons, allez, achète, achetons, achetez, ) μελετώντας και εξηγώντας αυτά που βλέπουμε στη σχετική ιστοσελίδα. Αφού βεβαιωθούμε ότι οι μαθητές αναγνωρίζουν, αρχικά, την Προστακτική, περνάμε σε ένα διαδραστικό βίντεο που αφορά τα καταστήματα και τα εμπορεύματά τους . Τέλος, με δραστηριότητες (επιλογή της σωστής έκφρασης και αντιστοίχιση) φροντίζουμε να εμπεδωθούν οι αποκτηθείσες γνώσεις.

Η Προστακτική

Πρόκειται για μια ιστοσελίδα που απευθύνεται στους μαθητές της Ε' και ΣΤ' τάξης του Δημοτικού σχολείου. Στο συγκεκριμένο υποσέλιδο, εξηγείται η Προστακτική.

Τα καταστήματα

Μ'αυτήν την εικόνα παίρνουμε μια πρώτη ιδέα για τα καταστήματα. Διαβάζουμε τις γαλλικές λέξεις όλοι μαζί.

Les magasins

Βίντεο με τα κυριότερα καταστήματα

Μαθαίνω σωστά την Προστακτική

Για να δούμε, τι θυμάμαι...