Ιστορία (ΠΕ) (Δημοτικό)

Η μάχη του Μαραθώνα (Η δεύτερη εκστρατεία των Περσών κατά της Ελλάδας - 490 π.Χ.)

Αν ήσουν ο Μιλτιάδης, πώς θα ενεργούσες;

Αφού οι μαθητές έθεσαν τα ερωτήματά τους, ο εκπαιδευτικός προχωρά στην κύρια φάση της διδασκαλίας. Πρόκειται για μια ομαδική δραστηριότητα, ένα παιχνίδι ερωτήσεων μέσα από το οποίο οι μαθητές θα μπουν στη θέση του Έλληνα στρατηγού Μιλτιάδη και θα ανακαλύψουν τις στρατηγικές που σκέφτηκε για να νικήσει τον πολυάριθμο στρατό των Περσών στη μάχη που διεξήχθη στον Μαραθώνα. Οι αρχικές ερωτήσεις αφορούν στην αναζήτηση της κατάλληλης τοποθεσίας για τη διεξαγωγή της μάχης ενώ οι επόμενες το στρατηγικό σχέδιο παράταξης του στρατού των Ελλήνων και τη συμπεριφορά των στρατιωτών κατά τη διάρκεια της μάχης.

Ο εκπαιδευτικός έχει ήδη προετοιμάσει τις καρτέλες του παιχνιδιού (παράδειγμα: φύλλο εργασίας 1)* ενώ οι μαθητές ακολουθώντας τις οδηγίες του εκπαιδευτικού παρατάσσουν τους Έλληνες στρατιώτες (μπλε καπάκια) και τους Πέρσες (άσπρα καπάκια και κόκκινες φιγούρες από την προηγούμενη δραστηριότητα) ώστε να τους βλέπουν και να συνειδητοποιούν την αριθμητική υπεροχή των Περσών. Η οπτική αναπαράσταση της μάχης θα τους βοηθήσει στην απάντηση της καλύτερης επιλογής.

*

Οι ερωτήσεις του φύλλου εργασίας 1 αποτελούν μια επεξεργασία από το ντοκιμαντέρ του Ηistory channel για τη μάχη του Μαραθώνα που βρίσκεται στον παρακάτω ιστότοπο: https://www.youtube.com/watch?v=-gU6Tv1dofQ.

Η εικόνα που υπάρχει στις καρτέλες ερωτήσεων αντλήθηκε από την ενδυματολογική-εικονογραφική έρευνα του Χρήστου Γιαννακόπουλου για τις εκδόσεις ΠΕΡΙΣΚΟΠΙΟ.

Αν ήσουν ο Μιλτιάδης, πώς θα ενεργούσες;

ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΠΑΡΤΗ

Σημείωση Ερώτησης 3

Παράδειγμα Ερώτησης 3

Ερωτήσεις παιχνιδιού

Οι μαθητές οπτικοποιούν τη φάση της μάχης όπως στην εικόνα.

Ερωτήσεις παιχνιδιού

Οι μαθητές επιλέγουν τη σωστή απάντηση και μετακινούν τα μπλε καπάκια για να οπτικοποιήσουν τη φάση της μάχης.

Σημαντική πληροφορία

Μόλις τελειώσει το παιχνίδι ερωτήσεων

Ψηφιακή αναπαράσταση μάχης

Άσκηση συμπλήρωσης κενών

Μην ξεχνάς τους τόνους και τα κεφαλαία γράμματα στα ονόματα και στις τοποθεσίες.

Καρτέλες ερωτήσεων

Τελικά τι συνέβη με τους Σπαρτιάτες;

Οι μαθητές ανατρέχουν στο παράθεμα 3 (σελ. 52) και πληροφορούνται την καθυστερημένη άφιξη των Σπαρτιατών.

Οι Σπαρτιάτες, λοιπόν, τήρησαν τη συμφωνία τους.

Δημιουργός Σεναρίου: ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΝΤΟΝΑ (Εκπαιδευτικός)