Πληροφορική (Δημοτικό)

Παιχνίδι γνώσεων της Ελλάδας

Σύνδεση κάθε προορισμού με μια ερώτηση

Στο προηγούμενο μάθημα, οι μαθητές τοποθετήσανε πάνω στο χάρτη της Ελλάδας προτεινόμενους προορισμούς - πρωτεύουσες Νομών. Στη συνέχεια, δημιουργούν μια ερώτηση για κάθε ΝομόΤα θέματα των ερωτήσεων μπορεί να προέρχονται από τη Γεωγραφία ή την Ιστορία. Σε επόμενο βήμα, συνδέουν κάθε προορισμό του χάρτη με την αντίστοιχη ερώτηση.

Σημείωση: Χρήσιμο είναι να έχει γίνει μια προεργασία των ερωτήσεων στο σπίτι.

Δραστηριότητα 1η

Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία

Αναζητήστε για κάθε Νομό του διαμερίσματός σας κάτι σημαντικό, που θα μπορούσε να ζητηθεί σε ερώτηση.

Υπόδειγμα Ερώτησης Πολλαπλής Επιλογής

Μία μόνο είναι η σωστή απάντηση.

Δραστηριότητα 2η

Οδηγίες δημιουργίας διαφάνειας που περιέχει Ερώτηση Πολλαπλής Επιλογής

Δραστηριότητα 3η

Δημιουργία υπερσυνδέσεων

Κάθε προορισμός-πρωτεύουσα Νομού στο χάρτη, πρέπει να συνδεθεί με την αντίστοιχη διαφάνεια-ερώτηση.
Σχόλιο:
Επιλέξτε πρώτα στο χάρτη το πλαίσιο κειμένου με τον προορισμό και μετά στην καρτέλα Εισαγωγή, στην ομάδα Συνδέσεις, επιλέξτε Υπερ-σύνδεση.

Να δούμε τι καταφέραμε μέχρι στιγμής;

Κάντε προβολή παρουσίασης τόσες φορές, όσες είναι οι διαφάνειες με τις ερωτήσεις και δοκιμάστε τους συνδέσμους.

Ερώτηση Πολλαπλής Επιλογής

Επιλέξτε πάνω από μία απάντηση.
Δημιουργός Σεναρίου: Καλλιόπη Καταράκη (Εκπαιδευτικός)