Πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων (Δημοτικό)

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΚΡΟΑΣΗ: Η αυτοκρατορική παρέλαση των λιονταριών από το «Καρναβάλι των ζώων» του Camille Saint Saëns

3η διδακτική ώρα

Ο εκπαιδευτικός δίνει στους μαθητές την παρτιτούρα (εικόνα 1) και μοιράζει τα κρουστά όργανα κατά ομάδες.

Αφού εξηγήσει τις ενότητες και τα σύμβολα της παρτιτούρας , ακολουθεί η εκτέλεση του κομματιού υπό τη διεύθυνση και καθοδήγησή του.

Η δραστηριότητα μπορεί να επαναληφθεί αρκετές φορές με τους μαθητές να παίζουν και να να τραγουδούν ταυτόχρονα ή να αναλαμβάνουν καθήκοντα  μαέστρου.

Στο τέλος της διδακτικής ώρας ο εκπαιδευτικός προβάλει dvd  με την  “Εισαγωγή και αυτοκρατορική παρέλαση των λιονταριών” ερμηνευμένη από το μουσικό σύνολο "Ensemble Contrastes" στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, στο Παρίσι.

Εικόνα 1

Δημιουργός Σεναρίου: ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΟΡΑΚΑΣ (Εκπαιδευτικός)