Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Προσχολική)

ΜΑΓΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ...

Διάχυση αποτελεσμάτων/ Αξιολόγηση του προγράμματος

Καλούμε τα τοπικά κανάλια και ενημερώνουμε για τη δράση μας.

Φτιάχνουμε στον υπολογιστή μια ευχαριστήρια αφίσα και την αναρτούμε στην είσοδο του σχολείου, ευχαριστώντας όσους μας βοήθησαν στις δράσεις μας.

Ετοιμάζουμε ευχαριστήριες επιστολές και τις στέλνουμε στους φορείς που μας βοήθησαν μέσω email ή μέσω fax (μπορούμε να στείλουμε σε μικρογραφία, την ευχαριστήρια αφίσα που θα αναρτήσουμε στην είσοδο του σχολείου).

Αξιολογούμε τις γνώσεις των μάθητών από το σενάριο, μέσω Φύλλων Εργασίας και ψηφιακών εργαλείων.

ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ

Αξιολογούμε γνώσες που απέκτησαν τα παιδιά σχετικά με τα φυτά και τις ανάγκες τους. Πατώντας πάνω στα διαδραστικά σημεία φαίνεται το κείμενο .

ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ;

Αξιολογούμε γνώσεις που απέκτησαν τα παιδιά σχετικά με τα εργαλεία του κηπουρού. Είναι εργαλεία που τα χρησιμοποίησαν και εργάστηκαν με αυτά.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Συμπληρώνοντας σωστά τα κενά του κειμένου, αξιολογούμε και επαναλαμβάνουμε όσα μάθαμε μέσα από αυτό το πρόγραμμα!
Δημιουργός Σεναρίου: Κων/να Τάλλου (Εκπαιδευτικός)