Βιωματικές Δράσεις - ΣΔΕ - Project (Γυμνάσιο)

Πρώτες Βοήθειες

Εισαγωγή

Στην πρώτη φάση οι μαθητές θα προβληματισθούν σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να αντιμετωπίζουν περιστατικά ατυχημάτων. Θα δοθει έμφαση στην συμπεριφορά τους, επισημαίνοντας ότι η ψυχραιμία, η αποφυγή πανικού, η ομαδικότητα και η αλληλοβοήθεια παίζουν τον σπουδαιότερο ρόλο στην παροχή πρώτων βοηθειών.

Περιστατικά ατυχημάτων

Helping hands

Ζητάμε από τους μαθητές να αποτυπώσουν την παλάμη τους στο χαρτί και μετά να γράψουν (ή να ζωγραφίσουν) πάνω σε κάθε δάκτυλο το όνομα (ή το πρόσωπο) κάποιου, που τους έχει δώσει “χείρα βοηθείας, όταν τους συνέβη κάποιο ατύχημα.
Δημιουργός Σεναρίου: ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΔΙΩΤΗΣ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΚΙΤΣΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΚΟΥΛΟΥΜΠΑΡΙΤΣΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ (Συντονιστής)