Μηχανολογία (Ε.Ε.) (Επαγγελματικό Λύκειο)

Ροπή δύναμης - Θεώρημα ροπών.

Εισαγωγη - Προσανατολισμός

Σε αυτή τη φάση οι μαθητές έρχονται σε επαφή με την έννοια της ροπής δύναμης και με καθημερινά παραδείγματα στα οποία συναντάμε τη ροπή δύναμης.

Η ροπή είναι μια έννοια που μας βοηθά να κατανοήσουμε και να ερμηνεύσουμε πολλά φαινόμενα που συναντάμε καθημερινα.Πολύ απλά λοιπόν, η ροπή (ροπή στρέψης, σωστότερα) είναι η αιτία της περιστροφής ενός σώματος. Όταν εφαρμόζουμε ένα γαλλικό κλειδί, ας πούμε, σ’ ένα παξιμάδι, βάζουμε δύναμη στο κλειδί, για να το σφίξουμε ή να το λασκάρουμε, περιστρέφοντάς το. Οπότε το παξιμάδι αρχίζει να περιστρέφεται εξαιτίας της Ροπής.

Ροπή δύναμης

Η βίδα μπορεί να λυθεί ή να βιδωθεί εξαιτίας της ροπής που δημιουργεί η δύναμη του χεριού μας.
Σχόλιο:
Οι δύο δυνάμεις που φαίνονται στο σχήμα δημιουργούν και οι δύο ροπή.
Δημιουργός Σεναρίου: ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΣ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΓΟΜΑΤΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ (Συντονιστής)