Διαθεματικό (Γυμνάσιο)

Ο Πύργος του Eiffel: ένα ταξίδι στη γνώση

Πόσο ψηλός είναι ο πύργος του Eiffel;

Γνωστικό αντικείμενο Μαθηματικών:Μέρος Β - Κεφάλαιο 2 - Τριγωνομετρία - Εφαπτομένη οξείας γωνίας

Οι μαθητές στη δεύτερη φάση του σεναρίου υπολογίζουν το ύψος του πύργου. Γνωρίζουν το μήκος της σκιάς του πύργου και την γωνία της με τη διεύθυνση των ακτίνων του ήλιου.

Χρήση αποθετηρίου Φωτόδεντρου - Λογισμικό Geogebra

Επίσκεψη στον πύργο του Eiffel

Χωριστείτε σε ομάδες για να δουλέψετε. Οι ομάδες παρουσιάζουν τις λύσεις τους στην τάξη

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να υπολογίσουμε το ύψος ενός κτιρίου. Αν θέλετε διαβάστε μια ιστορία ...

Προτείνετε να τη διαβάσετε σπίτι σας (http://users.uoa.gr/~nektar/science/history/rutherford_story.htm)

Γνωρίζουμε την εφαπτομένη οξείας γωνίας - Θα μας βοηθήσει να βρούμε το ύψος του πύργου του Eiffel;

Πατήστε πάνω στην εικόνα. Ακολουθείστε τις οδηγίες της άσκησης επιλέγοντας τη Δραστηριότητα 1 και τη Δραστηριότητα 2

Το πρόβλημα εύρεσης του ύψους του πύργου του Eiffel

Φανταστείτε ότι επισκέπτεστε το Παρίσι, και θέλετε να μάθετε το ύψος του Πύργου του Eiffel χρησιμοποιώντας τις γνώσεις σας στα μαθηματικά.

Ανοίξτε τον παρακάτω σύνδεσμο από το Φωτόδεντρο. Θα σας βοηθήσει στην επίλυση του προβλήματος

Μέτρηση γωνίας - Εφαρμογή Εmpire state (Νέα Υόρκη)

Άσκηση εμπέδωσης (Μπορεί να γίνει σπίτι)

Συμπληρώστε τα κενά ώστε να υπολογίσετε τη γωνία θ