Προσχολική Παιδαγωγική (Προσχολική)

Αναγνώριση και έκφραση συναισθημάτων

Αναγνώριση συναισθημάτων - Ευχάριστα & Δυσάρεστα

Μετά από συζήτηση τα παιδιά ,αναφέρθηκαν σε ζώα που τους προκαλούν τα συναισθήματα της χαράς και του φόβου . Με το λογισμικό εννοιολογικής χαρτογράφησης Kidspiration ομαδοποίησαν τα ζώα ανάλογα με το συναίσθημα. Με την drag &drop λειτουργία μπορούσαν να προσθέτουν ή να αφαιρούν τα ζώα . Στο τέλος κάθε παιδί εκύπωσε το δικό του πίνακα Ακολούθησε συγριτική ανάλυση και και καταγραφή με την βοήθεια της εκπαιδευτικού , ποιό ζώο είναι αυτό που προκαλέι φόβο στούς περισσότερους και ποιό αυτό που χαροποιεί τους πιο πολλούς. Ακολούθησε συζήτηση και γαι άλλους παράγοντες που δραστηριοποιούν παρόμοια συναισθήματα.

Τα παιδιά ασκούνται να αναγνωρίζουν τα συναισθήματα : χαρά , λύπη , φόβος και θυμός

ζευγάρια χαράς !!!

βρες το ζευγάρι

τι σου προκαλεί; χαρά ή φόβο;

μέσα από το λογισμικό kidspiration τα νήπια καλούνται να ομαδοποιήσουμε ανάλογα συναισθήματα με την λειτουργία drag and drop

ζευγάρια λύπης !!!

τα νήπια καλούνται να βρουν τα ζευγάρια που δηλώνουν λύπη

όταν θυμώνω...