Βιολογία (Γυμνάσιο)

Τα επίπεδα οργάνωσης των πολυκύτταρων οργανισμών - Οι ζωικοί ιστοί

Τα επίπεδα οργάνωσης των πολυκύτταρων οργανισμών

Στην αίθουσα πληροφορικής  η κάθε ομάδα (τεσσάρων μαθητών) κάθεται μπροστά από έναν υπολογιστή.  Δίνουμε  το πρώτο φύλλο εργασίας και  ζητάμε να κάνουν τις δραστηριότητες που υπάρχουν σ’ αυτό με τη σειρά.  Στην πρώτη δραστηριότητα ζητείται  με βάση τις πρότερες γνώσεις τους από την Βιολογία Α’ Γυμνασίου να περιγράψουν πως νομίζουν ότι δημιουργούνται τα διαφορετικά κύτταρα σε μορφή και λειτουργία στον οργανισμό μας. Πως νομίζουν ότι σχηματίζονται οι ιστοί και τα όργανα στο σώμα μας και ποιος δίνει την εντολή για να γίνουν όλα αυτά και τελικά να σχηματιστεί ο άνθρωπος. Στη δεύτερη δραστηριότητα οι μαθητές  της κάθε ομάδας παρακολουθούν στον υπολογιστή ένα βίντεο που εξηγεί περιληπτικά πως δημιουργείται ο ανθρώπινος οργανισμός. Απαντούν στις ερωτήσεις που τίθενται και τέλος επιβεβαιώνουν ή απορρίπτουν τις αρχικές τους προβλέψεις.

Τα επίπεδα οργάνωσης της ζωής στον οργανισμό του ανθρώπου

Ο σημαντικός ρόλος της κυτταρικής διαφοροποίησης στην δημιουργία του οργανισμού

Λογισμικό Βιολογία Α' - Γ' γυμνασίου

Σχόλιο:
Το λογισμικό «Βιολογία Α’, Γ΄ γυμνασίου» έχει σχεδιασθεί για να υποστηρίξει τη διδασκαλία της Βιολογίας της Α΄, Β’ και Γ΄ Γυμνασίου με το νέο ΑΠΣ. Είναι ένα ηλεκτρονικό βιβλίο που περιέχει λίγες πληροφορίες σε απλή γλώσσα, πολύ απλές παραστατικές κινούμενες εικόνες και καλύπτει ένα μικρό μέρος των αναγκών του μαθήματος.
Δημιουργός Σεναρίου: ΙΩΑΝΝΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥΔΗΣ (Εκπαιδευτικός)