Τεχνολογία (Γυμνάσιο)
 1 ώρα

Μεταφορές και επικοινωνίες

Περιγραφή κατασκευαστικών στοιχείων αντικειμένων

Στην 4η φάση   οι μαθητές-τριες αρχικά  συμπληρώνουν τα  κενά στα ερωτήματα 6-9 του φύλλου έργου, με την καθοδήγηση  του διδάσκοντα όπου χρειάζεται  και στη συνέχεια  γίνεται επιλογή από   2-3 μαθητές –τριες,  που δεν έχουν  παρουσιάσει ξανά  αντίστοιχη δραστηριότητα σε προηγούμενη ενότητα του μαθήματος και  εξηγούν τον τρόπο που φτιάχτηκε η κατασκευή που υπήρχε στη  θέση τους . Η επιλογή γίνεται  με κριτήριο τα υλικά - εργαλεία  και λειτουργίες των κατασκευών που θα παρουσιαστούν,έτσι ώστε να  ανήκουν σε διαφορετικές τεχνολογίες , για την διεύρυνση των γνώσεων των μαθητών.Στο τέλος αφιερώνονται και 2 λεπτά για να εκφράσουν οι μαθητές-τριες τυχόν  ιδέες τους για κατασκευές της συγκεκριμένης ενότητας, που θα τους ενδιέφερε να τις επιλέξουν για την ατομική τους εργασία.

Παρουσίαση κατασκευής από μαθητή

Εικόνα από την παρουσίαση μαθητή με θέμα τον φάρο.
Δημιουργός Σεναρίου: ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΤΟΥΣΗΣ (Εκπαιδευτικός)

Δείτε Σχετικά Υποδειγματικά Σενάρια