Ελληνικός και Ευρωπαϊκός Πολιτισμός (Γυμνάσιο)

Getting closer through music

Σεπτέμβριος-Οκτώβριος-Νοέμβριος

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΦΑΣΗΣ: 3 ΜΗΝΕΣ

Σεπτέμβριος:

Γίνεται παρουσίαση των μαθητών οι οποίοι συμμετέχουν στις δύο ομάδες , καθώς και των σχολείων αλλά και των πόλεων τους.  Παράλληλα, πραγματοποιείται και το πρώτο chat των μαθητών, ώστε να γνωριστούν καλύτερα οι συνεργαζόμενες ομάδες.

Οκτώβριος:

Αφιερώνουμε το μήνα στην επέτειο του «ΟΧΙ» και ανταλλάσουμε  πληροφορίες σχετικά με ιστορικά γεγονότα που αφορούν στις δύο χώρες. Οι Έλληνες μαθητές τραγουδούν το  “Deșteaptă-te Române” (Εθνικός Ύμνος Ρουμανίας), ενώ η Ρουμανική ομάδα το επετειακό “Γυναίκες Ηπειρώτισσες”.

Νοέμβριος:

Ο μήνας είναι αφιερωμένος στην εξέγερση του  Πολυτεχνείου. Οι Έλληνες  παρουσιάζουν το τραγούδι   «Drum Bun»  που επέλεξαν οι Ρουμάνοι συνεργάτες, ενώ οι Ρουμάνοι μαθητές τραγουδούν στα ελληνικά το «Ο δρόμος» του Μ. Λοϊζου.

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ-ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ-ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ Η ΠΟΛΗ ΜΟΥ

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ-28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ