Πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων (Γυμνάσιο)

Δημιουργώντας αυτοσχέδια μουσικά όργανα με υλικά της καθημερινότητάς. Η ένταξη των αυτοσχέδιων οργάνων σε δράσεις του Σχολείου.

• Παρουσίαση και έκθεση οργάνων διαδραστικα

Στη φάση αυτή οι μαθητές παρουσίασαν τα αυτοσχέδια μουσικά όργανα που είχαν κατασκευάσει οι ίδιοι στο πλαίσιο του προγράμματος. Η πρώτη έκθεση έγινε στο πλαίσιο των ημερών εκπαίδευσης που διεξήχθησαν μέσω της Δευτεροβάθμιας Δράμας στο Διοικητήριο Δράμας στο φουαγιέ της αίθουσας εκδηλώσεων.

Η δεύτερη έκθεση έγινε στο Μουσιό Σχολείο Δράμας σε μεγάλο εσωτερικό χώρο. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν για τα εκθέματα τους και να λύσουν απορίες συμματθητών τους. Στην έκθεση του σχολείου έγιναν ομάδες απο μαθητές του σχολείου που έκαναν χρήση των οργάνων και δημιούργησαν δικά τους αλλά και οργανωμένα ρυθμικά και μελωδικά μοτίβα.

Δημιουργός Σεναρίου: ΑΓΑΘΗ ΠΑΝΚΟΥ (Εκπαιδευτικός)