Βιωματικές Δράσεις - ΣΔΕ - Project (Γενικό Λύκειο)

Η Φυσική στη Φυσική Αγωγή

Προβολή ταινίας μικρού μήκους και προβληματισμός

Αρχικά στο εργαστήριο Πληροφορικής θα προβληθεί ταινία μικρού μήκους με αθλητικό περιεχόμενο. Συνοπτικά, η ιστορία εκτυλίσσετε σε ένα κλειστό γήπεδο καλαθοσφαίρισης μεταξύ του νυχτερινού φύλακα και του υπαλλήλου καθαριότητας, όπου ο πρώτος επιδεικνύει τις εξαιρετικές καλαθοσφαιρικές ικανότητες του στον δεύτερο. Ο υπάλληλος καθαριότητας δεν μένει φυσικά ασυγκίνητος και δοκιμάζει και αυτός. Η συνέχεια επιφυλάσσει εκπλήξεις για τους δυο πρωταγωνιστές και αναδεικνύει με χιουμοριστικό τρόπο τη σχέση της Φυσικής Αγωγής με άλλα γνωστικά πεδία (Φυσική,  Μαθηματικά). Αφού παρακολουθήσουν την ταινία μικρού μήκους, οι μαθητές/-τριες θα κληθούν στην ολομέλεια της τάξης να συνοψίσουν το περιεχόμενο της ταινίας, να αποτυπώσουν το μήνυμα που επιχειρεί να μεταδώσει όπως οι ίδιοι το εξέλαβαν, να εκφράσουν την άποψή τους σχετικά με αυτό, αλλά και να επιχειρηματολογήσουν υπέρ της.

Στη συνέχεια οι μαθητές/-τριες εργάζονται σε ομάδες των δύο ή τριών ατόμων (ανάλογα με το συνολικό αριθμό των μαθητών/-τριων του τμήματος) ανά ηλεκτρονικό υπολογιστή. Μέσω ερωτήσεων και απαντήσεων, χρησιμοποιώντας τα διαδραστικά εργαλεία της πλατφόρμας,  οδηγούνται από τη γενική δεξιότητα της ρίψης στην ειδική ρίψη του Ολυμπιακού αθλήματος της Σφαιροβολίας. Τέλος, χρησιμοποιώντας τα Μαθηματικά, μιμούνται τον «ήρωα» της ταινίας και προσπαθούν να λύσουν ένα μαθηματικό πρόβλημα από το βιβλίο της Φυσικής Αγωγής του Γυμνασίου (Φυσική Αγωγή Α’, Β’, Γ’ Γυμνασίου, σελ. 56). Η πρώτη φάση του σεναρίου ολοκληρώνεται με ένα σύντομο κουίζ αξιολόγησης.

Παρακολουθήστε την ταινία μικρού μήκους «3Χ3» και απαντήστε στις ερωτήσεις:

Βραβευμένη ταινία μικρού μήκους

Η γνώση είναι δύναμη

Αφού έχετε δει την ταινία μικρού μήκους «3Χ3» απαντήστε στην παρακάτω ερώτηση.

Μιμηθείτε τον «ήρωα» της ταινίας και απαντήστε στην παρακάτω ερώτηση:

Λύστε το μαθηματικό πρόβλημα για να απαντήσετε στην ερώτηση.
Σχόλιο:
Στους υπολογισμούς δε λαμβάνεται υπόψη το ύψος του αθλητή.

Σύντομο κουίζ αξιολόγησης

Δημιουργός Σεναρίου: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΤΣΑΝΗΣ (Εκπαιδευτικός)