Προσχολική Παιδαγωγική (Προσχολική)

Φύγε-φύγε ποντικάκι...

Ας παίξουμε με το ποντίκι

Στην παρούσα φάση τα νήπια εκτελούν εντολές και παίζουν εκπαιδευτικά παιχνίδια στον υπολογιστή με τη χρήση του ποντικιού.

Ας παίξουμε

Ο/η εκπαιδευτικός συζητά με τα παιδιά για τα παιχνίδια που παίζονται με το ποντίκι
Σχόλιο:
Μπορούμε να παίξουμε με το ποντίκι του υπολογιστή; Ξέρετε κάποια παιχνίδια που παίζονται με το ποντίκι;

Βρείτε τις διαφορές

Δείτε τις δύο εικόνες και βρείτε τις διαφορές. Στη δεύτερη εικόνα, βρείτε τι λείπει και κάντε κλικ με τον δεικτούλη από το ποντίκι σας.

Χρωματίστε την πεταλούδα

Τα παιδιά, με τη βοήθεια του ποντικιού, επιλέγουν τα σωστά χρώματα και χρωματίζουν τα φτερά της πεταλούδας, ώστε να είναι όλα όμοια.
Σχόλιο:
Τα παιδιά εξοικειώνονται με τον δείκτη του ποντικιού και εξασκούνται στο αριστερό κλικ.

Έλάτε στο ενυδρείο

Τα παιδιά ακολουθούν με το ποντίκι τα ψάρια στο ενυδρείο και παρατηρούν πως κινείται. Πατούν τον δείκτη του ποντικιού (αριστερό κλικ) και χρωματίζουν τα ψάρια.
Σχόλιο:
Τα ψάρια στο ενυδρείο κολυμπούν γρήγορα! Το ποντικάκι πρέπει να τρέξει για να προλάβει να τα χρωματίσει. Τα παιδιά πρέπει να βιαστούν να πατήσουν το αριστερό κλικ, αλλιώς τα ψάρια θα πάνε να κρυφτούν!

Μια σπαζοκεφαλιά!

Μπορείτε να φτιάξετε το παζλ; Επιλέξτε μια εικόνα από τις 18 και συμπληρώστε το παζλ
Σχόλιο:
Τα παιδιά με τη χρήση του αριστερού πλήκτρου από το ποντίκι και την τεχνική "σύρε και άφησε", συμπληρώνουν το παζλ που θα επιλέξουν.
Δημιουργός Σεναρίου: ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ-ΛΙΝΑ ΒΑΛΣΑΜΙΔΟΥ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΤΣΑΜΠΑΖΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΤΣΑΛΑΓΙΩΡΓΟΥ ΕΛΕΝΗ (Συντονιστής)