Προσχολική Παιδαγωγική (Προσχολική)

Φύγε-φύγε ποντικάκι...

Πληκτρολόγιο και πλήκτρα

Στην παρούσα φάση, τα νήπια γνωρίζουν το πληκτρολόγιο και τα πλήκτρα του και καλούνται να διαχειριστούν ορθά, πλήκτρα όπως τα βελάκια (πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά), το κενό και τα κεφαλαία γράμματα.

Πληκτρολόγιο

Ο/η εκπαιδευτικός με τα παιδιά μελετούν το πληκτρολόγιο. Ποια πλήκτρα έχει; Τι γράφουν επάνω; Σε τι χρησιμεύουν;

Βάλτε τα σωστά πλήκτρα στις σωστές θέσεις

Ο/η εκπαιδευτικός ενθαρρύνει τα παιδιά να βάλουν τα σωστά πλήκτρα, στη σωστή θέση

Ρίξτε κονφετί!

Πατήστε από το πληκτρολόγιο τα βελάκια και το κενό για να ρίξετε κονφετί, στο παιχνίδι για τα μικρά παιδιά (younger kids).
Σχόλιο:
Τα παιδιά ενθαρρύνονται να πατήσουν συγκεκριμένα πλήκτρα του πληκτρολογίου και να δουν το αποτέλεσμα

Οδηγός λεωφορείου

Χρησιμοποιείστε τα βελάκια του πληκτρολογίου, για να οδηγήσετε το λεωφορείο. Πατήστε start over για να ξεκινήσετε και προσοχή μην τρακάρετε!
Σχόλιο:
Ο/η εκπαιδευτικός ενθαρρύνει τα παιδιά να χρησιμοποιήσουν τα βελάκια του πληκρολογίου

Eλάτε να γράψουμε

Τα παιδιά καλούνται να αντιγράψουν τις λέξεις που βλέπουν, χρησιμοποιώντας το πλήκτρο για τα κεφαλαία γράμματα
Σχόλιο:
Τα παιδιά ενθαρρύνονται να αντιγράψουν τις λέξεις που βλέπουν, με κεφαλαία γράμματα. Απαραίτητη προϋπόθεση, το πληκτρολόγιο της τάξης να έχει τους ελληνικούς χαρακτήρες ή ο/η εκπαιδευτικός να τοποθετήσει τα αντίστοιχα σύμβολα.
Δημιουργός Σεναρίου: ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ-ΛΙΝΑ ΒΑΛΣΑΜΙΔΟΥ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΤΣΑΜΠΑΖΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΤΣΑΛΑΓΙΩΡΓΟΥ ΕΛΕΝΗ (Συντονιστής)