Κοινωνικές - Πολιτικές επιστήμες (Γενικό Λύκειο)

«Μακριά από την πατρίδα», μετανάστευση & προσφυγιά

Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ-ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ-ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Στη φάση αυτή οι μαθητές έχουν την ευκαιρία:

α. Να πλοηγηθούν στο διαδίκτυο και βιωματικά να έρθουν σε επαφή με το σημερινό κύμα μετανάστευσης και προσφυγιάς που αντιμετωπίζει η χώρα μας αλλά και η Ευρώπη .

β. Με την καθοδήγηση του διδάσκοντα αλιεύονται συναισθήματα και γίνεται προσπάθεια καλλιέργειας της ενσυναίσθησης, με τη βοήθεια εικόνων και διαδραστικών βίντεο από τις σελίδες που πλοηγήθηκαν.

γ. Να προβληματιστούν αναφορικά με παλιές και νεοεκολλαπτόμενες εθνικιστικές ιδέες που αναβιώνουν λόγω της αύξησης των μεταναστών/προσφύγων.

ε. Το ψηφιακό σενάριο ολοκληρώνεται με ένα τρέιλερ από  την ταινία " Mister Lazhar - Ο εξαιρετικός κύριος Lazhar", ως έναυσμα για την παρακολούθηση της ταινίας στο σπίτι, από όποιους μαθητές το επιθυμούν,προκειμένου να δημιουργήσει ο κάθενας τους, τους δικούς του συνειρμούς και να κατασταλάξει στα δικά του συμπεράσματα με εφόδιο τις γνώσεις και τα μηνύματα που έλαβε από το Σενάριο.

Μαθητές μεταναστεύουν με τους γονείς τους στη Γερμανία λόγω οικονομικής κρίσης

Σχόλιο:
Το βίντεο περιγράφει τα συναισθήματα μαθητών που οι γονείς τους μετανάστευσαν στην Γερμανία λόγω της οικονομικής κρίσης

Bίντεο για την καταπολέμηση της ξενοφοβίας , προσπαθείστε να βρείτε ποιός είναι ο πρόσφυγας.

Η πόλη Χόλμς-Συρία!Γιατί οι Σύριοι εγκαταλείπουν τη χώρα τους; Εσείς θα μένατε εκεί;

Όταν οι Έλληνες ήταν πρόσφυγες στη Συρία

Παρατηρήστε την εικόνα , τί απεικονίζεται σε αυτή;

Διαβάστε το μήνυμα της εικόνας: τί συναισθήματα σας προκαλεί;

Τί μήνυμα θέλει να μεταδώσει η εικόνα;

Πώς αντιμετωπίζονται συνήθως οι πρόσφυγες;

Παρατηρήστε την εικόνα , τί απειλές αντιμετωπίζει ο πρόσφυγας/μετανάστης;

Ο εξαιρετικός κύριος Lazhar

τρέιλερ από την ομώνυμη ταινία
Δημιουργός Σεναρίου: EYΑΓΓΕΛΙΑ ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ (Εκπαιδευτικός)