Ιστορία (ΔΕ) (Γυμνάσιο)

Ιουστινιανός Α'

Φάση αφόρμησης, επικοινωνιακού πλαισίου.

Ως αφόρμηση της έρευνάς τους, οι μαθητές παρακολουθούν στο διαδραστικό πίνακα της αίθουσάς τους την ιστορία του Παντεχνή! Ο Παντεχνής είναι πολίτης της Κωνσταντινούπολης, την εποχή της βυζαντινής αυτοκρατορίας.Ο αυτοκράτορας, με ειδικό απεσταλμένο του, καλεί τον Παντεχνή και τους φίλους του στο παλάτι. Θα τους αναθέσει μία αποστολή.

Δεν είναι όμως οι μόνοι τους οποίους ο Αύγουστος εντέλλεται στην υπηρεσία του.  Ο Μεγάλος Ιουστινιανός ζητεί στο παλάτι και τους μαθητές, ως μικρούς δημοσιογράφους, οι οποίοι θα καταγράψουν τα έργα και τις ημέρες του!

Οι μαθητές μεταβαίνουν συνεπώς ομαλά και  με ενδιαφέρον στη δική τους αποστολή και στο παιχνίδι του δημοσιογραφικού τους ρόλου.Την προβολή της ιστορίας ακολουθεί η πρώτη παρουσίαση των φύλλων εργασίας στο διαδραστικό πίνακα της τάξης. Δίνονται οι αναγκαίες εξηγήσεις και διευκρινίσεις από τον διδάσκοντα/ την διδάσκουσα και  επιλύονται οι πρώτες απορίες των μαθητών.

Ο Παντεχνής

Ο βυζαντινός πολίτης Παντεχνής και οι φίλοι του καλούνται στο παλάτι, στην Κωνσταντινούπολη. Τους ζητεί ο αυτοκράτορας!
Σχόλιο:
Ο Παντεχνής. Παραμυθάς tv.
Δημιουργός Σεναρίου: Γεωργία Κοθρά (Εκπαιδευτικός)