Ερευνητική Εργασία - Project (Γυμνάσιο)

"Ο ξένος κι εγώ"

Κι άλλες δραστηριότητες...

Παρακολουθούν ένα απόσπασμα -βίντεο της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης για τους μετανάστες, πρόσφυγες, ομογενείς. Επισκέπτονται το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου, το ψηφιακό σχολείο,   ακούν και διαβάζουν παράλληλα κείμενα, μαθαίνουν για τ' ανθρώπινα δικαιώματα. Κάθε ομάδα απαντά στις ερωτήσεις του φύλλου εργασίας, σχετικά με το λογοτεχνικό κείμενο που έχει αναλάβει.

Στη συνέχεια, προσπαθούν να φανταστούν τον εαυτό τους ως ξένο σε κάποιες περιστάσεις στο μέλλον και γράφουν ένα σχετικό κείμενο (ημερολόγιο, αφήγηση, ποίημα, επιστολή, επιστημονική φαντασία).

Ξένοι στην ίδια πόλη

Ξένοι στην ίδια πόλη (βίντεο) [πηγή: Εκπαιδευτική Τηλεόραση]
Σχόλιο:
Η ταινία παρακολουθεί μια αντιπροσωπευτική ομάδα μαθητών (μετανάστες, ομογενείς, πρόσφυγες) σε μια διαδρομή, τόσο φυσική όσο και συμβολική και καταγράφει μέσα από τις μαρτυρίες τους τις δυσκολίες προσαρμογής τους και το ρόλο του σχολείου στη διαδικασία της ένταξής τους εστιάζοντας κυρίως στο θέμα της γλώσσας.

Αντ. Σουρούνης, «Ξενοφοβία»

Από το διαδραστικό βιβλίο επιλέξτε το σύνδεσμο και διαβάστε.

"Ο Ναβίντ δεν ήρθε για διακοπές" του Πάνου Χριστοδούλου

ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

Σχόλιο:
Συστήνεται σ' εξωσχολικό χρόνο να δουν αναλυτικά τα βίντεο γα τα ανθρώπινα δικαιώματα.
Δημιουργός Σεναρίου: Αιμιλία Τσελέντη (Εκπαιδευτικός)