Προσχολική Παιδαγωγική (Προσχολική)

Μουσικό ταξίδι στην Ελλάδα

Γνωριμία με παραδοσιακά μουσικά όργανα της Ελλάδας

Οι μαθητές αλληλεπιδρούν με τους ήχους, τις εικόνες  και τα ονόματα διάφορων παραδοσιακών μουσικών οργάνων με στόχο να είναι σε θέση να τα ξεχωρίζουν. Ο/η εκπαιδευτικός με τις κατάλληλες ερωτήσεις αναδεικνύει τις προυπάρχουσες γνώσεις των μαθητών και τους παρέχει πρόσθετες πληροφορίες για κάθε ένα μουσικό όργανο.

Συγκεκριμένα, κάθε μαθητής έχει την ευκαιρία να δει την εικόνα του μουσικού οργάνου, να ακούσει τον ήχο του, να μάθει πως γράφεται το όνομά του και να απαντήσει σε ερωτήσεις εμπέδωσης. Χρήσιμο στη φάση αυτή θα ήταν οι μαθητές να έχουν την ευκαιρία να δουν και να ακούσουν πραγματικά μουσικά όργανα μέσα στην τάξη.

Παραδοσιακά μουσικά όργανα της Ελλάδας

Δείτε μερικά από τα πιο γνωστά παραδοσιακά μουσικά όργανα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας και ακούστε τον ήχο τους.

Παιχνίδι μνήμης

Βρες τις ίδιες κάρτες και σχημάτισε ζευγάρια μουσικών οργάνων.
Δημιουργός Σεναρίου: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΤΣΑΜΠΑΖΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΣΟΦΟΥ ΕΥΣΤΡΑΤΙΑ (Συντονιστής)