Γεωπονία - Τεχνολογία Τροφίμων και Διατροφής (Ε.Ε.) (Επαγγελματικό Λύκειο)
 1 ώρα

Πολλαπλασιασμός φυτών

Χαρακτηριστικά εγγενούς πολλαπλασιασμού

Γίνεται ανάκληση γνώσεων των μαθητών από το μάθημα της Βιολογίας του Γυμνασίου, που αφορούν τον εγγενή πολλαπλασιασμό των φυτών. Ακολουθεί επίδειξη σπόρων ανθοκηπευτικών φυτών και περιγραφή των φάσεων βλάστησής τους όπως και αναφορά των κατάλληλων συνθηκών βλάστησής τους. Κατόπιν οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες και απαντούν μέσω Η/Υ τις ερωτήσεις που τους δίνονται.

Εγγενής πολλαπλασιασμός φυτών

Στο κείμενο που ακολουθεί οι παράγραφοι που αφορούν την επικονίαση και τη γονιμοποίηση των ανθέων αποτελούν γνώσεις τις οποίες οι μαθητές/τριες έχουν αποκτήσει από το μάθημα της Βιολογίας του Γυμνασίου.

Χαρακτηριστικά εγγενούς πολλαπλασιασμού

Οι ασκήσεις αφορούν πρότερες γνώσεις.

Συνθήκες βλάστησης σπόρων

Από τις δυο έννοιες θα πρέπει να επιλέξετε ως σωστή αυτή τη συνθήκη που επηρεάζει τη βλάστηση των σπόρων

Αντιμετώπιση δυσκολιών βλάστησης

Δημιουργός Σεναρίου: ΔΗΜΗΤΡΑ ΕΥΤΕΡΠΗ ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΥ (Εκπαιδευτικός)