Τεχνολογία (Γυμνάσιο)

Εισροές-Εκροές και Παραγωγή προϊόντων

Κέρδος

Το εκπαιδευτικό σενάριο ολοκληρώνεται σε αυτή τη φάση. Οι μαθητές αρχικά στην 1η φάση γνώρισαν έννοιες σχετικές με την παραγωγή των προϊόντων, στη 2η φάση κατανόησαν πώς η παραγωγή των προϊόντων μπορεί να αυξηθεί και τώρα, στην 3η φάση, προχωρούν στην πώληση των προϊόντων στην αγορά με σκοπό την κατανόηση ότι το κέρδος, στόχος της κάθε παραγωγικής μονάδας, συναρτάται με το κόστος των συντελεστών παραγωγής.

Στην 3η αυτή φάση του εκπαιδευτικού σεναρίου, κάθε μαθητής εργάζεται μόνος του και μέσα από την υλοποίηση των δραστηριοτήτων της φάσης, αντιλαμβάνεται την έννοια του κέρδους σαν αποτέλεσμα της αφαίρεσης των εξόδων από τις εισπράξεις.

Όταν παράγεις πολλά προϊόντα κερδίζεις περισσότερο;

Ο καθηγητής Τεχνολογίας

Τελικά πόσα χρήματα κερδίζεις από την παραγωγή των προϊόντων;

Πάτησε το βελάκι κάτω αριστερά και ακολούθησε τις οδηγίες που θα εμφανιστούν (το πάνω δεξιά βελάκι μεγαλώνει την οθόνη)
Σχόλιο:
Η έννοια του κέρδους στην παραγωγή

Τι ονομάζουμε κέρδος

.

ΣΩΣΤΟ ή ΛΑΘΟΣ

Συμπλήρωσε στο κενό με τη λέξη ΣΩΣΤΟ ή τη λέξη ΛΑΘΟΣ (προσοχή. κεφαλαία γράμματα και όχι τονισμένες λέξεις)

.

Δημιουργός Σεναρίου: Ιωαννης Τζωρτζακης (Εκπαιδευτικός)

Δείτε Σχετικά Υποδειγματικά Σενάρια