Ιστορία (ΔΕ) (Γυμνάσιο)

Ολυμπιακοί Αγώνες: μια πορεία από το παρελθόν στο σήμερα

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες στην αρχαιότητα

Στην πρώτη φάση του σεναρίου οι μαθητές προσπαθούν να προσεγγίσουν την έννοια των Ολυμπιακών Αγώνων και να κατανοήσουν ότι οι αρχαίοι Έλληνες εμπνεύστηκαν για πρώτη φορά αθλητικούς αγώνες με χαρακτήρα αγωνιστικό. Θα τονιστεί ότι η χρονολογία 776 π.Χ. αποτελεί την πρώτη επίσημη καταγραφή εορτασμού των Ολυμπιακών Αγώνων στην αρχαιότητα και θεωρείται σίγουρο ότι δεν ήταν η πρώτη φορά που γίνονταν αγώνες. Θα εξετασθούν τα αγωνίσματα στα οποία έπαιρναν μέρος οι αθλητές, οι όροι συμμετοχής στους αγώνες και ο θρησκευτικός χαρακτήρας τους. Με τη χρήση του διαδικτύου δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές να διακρίνουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των αγώνων κατά την αρχαιότητα. Τα φύλλα εργασίας μοιράζονται στις πέντε ομάδες των μαθητών και κάθε μία ομάδα φέρει σε πέρας τις δραστηριότητες.

Αθλήματα στη μυκηναϊκή Ελλάδα

Το κείμενο προέρχεται από την ιστοσελίδα του Ιδρύματος του Μείζονος Ελληνισμού

Ταυροκαθάψια

Περιήγηση στην αρχαία Ολυμπία