Ιστορία (ΔΕ) (Γυμνάσιο)

Ολυμπιακοί Αγώνες: μια πορεία από το παρελθόν στο σήμερα

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες στη σύγχρονη εποχή

Στη δεύτερη φάση του σεναρίου οι μαθητές θα μελετήσουν την αναβίωση των Σύγχρονων Ολυμπιακών από τον Γάλλο βαρόνο Πιερ ντε Κουμπερτέν και τον Έλληνα Δημήτριο Βικέλα. Θα αναζητήσουν τους λόγους της αναβίωσης στο οικονομικό, κοινωνικό και πολιτικό πλαίσιο του τέλους του 19ου αιώνα. Στη συνέχεια, θα διερευνήσουν τους Ολυμπαιακούς Αγώνες του 2004, που διοργανώθηκαν στην Αθήνα. Οι μαθητές θα αναζητήσουν τους λόγους που ώθησαν την Ελλάδα στην ανάληψη μιας διοργάνωσης, που έτυχε της αποδοχής του συνόλου σχεδόν του ελληνικού λαού. Τέλος, θα διερευνήσουν τον σύγχρονο χαρακτήρα των Ολυμπαικαών Αγώνων, που διέπεται από έντονο ανταγωνισμό και συχνά κρούσματα χρήσης αναβολικών ουσιών. Στο δεύτερο αυτό στάδιο διαπραγμάτευσης του σεναρίου τα τρία φύλλα εργασίας θα μοιραστούν και στις πέντε ομάδες και κάθε ομάδα θα επιλέξει δύο φύλλα εργασίας.

Τελετή έναρξης Ολυμπιάδας του 2004

Το κύπελλο του Σπύρου Λούη - Ίδρυμα Σταύρου Νιάρχου

Αθήνα 1896

Πρώτοι Σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες