Μηχανολογία (Ε.Ε.) (Επαγγελματικό Λύκειο)

Στοιχεία μετάδοσης κίνησης - ΟΔΟΝΤΩΣΕΙΣ

Τύποι και κατασκευαστικά στοιχεία

Παρουσίαση των τριών βασικών κατηγοριών μεταδόσεων κίνησης με οδοντώσεις και των τύπων γραναζιών που αντιστοιχούν σε κάθε μία κατηγορία.

Ο μαθητής μαθαίνει για τα συνηθισμένα υλικά κατασκευής των οδοντώσεων, τον τρόπο κατασκευής τους και τις βασικές τους διαστάσεις.

Τύποι και κατηγορίες οδοντώσεων

Σχόλιο:
Πηγή: Από το Σχολικό βιβλίο "ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΧΑΝΩΝ"

Υλικά και Μέθοδοι κατασκευής.

Βασικές διαστάσεις οδοντώσεων

Μελετήστε προσεκτικά τις βασικές διαστάσεις ενός κανονικού παράλληλου γραναζιού που απεικονίζεται στην εικόνα - σχέδιο που ακολουθεί.
Σχόλιο:
Στους παράλληλους τροχούς διακρίνουμε: την αρχική περιφέρεια, την περιφέρεια κεφαλών, την περιφέρεια ποδιών, το βήμα, το ύψος του δοντιού, το ύψος κεφαλής του δοντιού και ύψος ποδιού του δοντιού, το μήκος του δοντιού, το πάχος του δοντιού και το διάκενο ανάμεσα στα δόντια. Πηγή: Από το Σχολικό βιβλίο "ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΧΑΝΩΝ"

Παρουσίαση : Κατηγορίες - τύποι και κατασκευαστικά στοιχεία

Πλοηγηθείτε στη διαδραστική παρουσίαση κάνοντας κλικ στο μενού των διαφανειών,. Σε κάποιες διαφάνειες εμφανίζονται τα εικονίδια των διαδραστικών ερωτήσεων στις οποίες καλείστε να γράψετε μέσα στο λευκό πλαίσιο τη σωστή απάντηση (με ελληνικούς χαρακτήρες)

Διαλέξτε τη σωστή έκφραση.

Διαλέξτε τη σωστή έκφραση σε κάθε ερώτηση, κάνοντας κλικ σε μία από τις παρακάτω απαντήσεις.

Ερώτηση μοναδικής επιλογής για τα υλικά των οδοντώσεων.

Επιλέξτε την σωστή απάντηση στην παρακάτω ερώτηση.

Ερωτήσεις κατανόησης στα υλικά κατασκευής των γραναζιών

Εικόνα με διαδραστικά σημεία στις διαστάσεις των οδοντώσεων

Στο σχέδιο - εικόνα που ακολουθεί αντιστοιχίστε τις διαστάσεις των γραναζιών. Με αριστερό πατημένο κλικ σύρετε τη διάσταση του γραναζιού επάνω στη σωστή θέση στο σχέδιο..
Σχόλιο:
Πηγή: Από το Σχολικό βιβλίο "ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΧΑΝΩΝ"
Δημιουργός Σεναρίου: ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΣΑΛΗΣ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΓΟΜΑΤΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ (Συντονιστής)