Μουσική (Γυμνάσιο)

Συνόδεψέ το με μια κιθάρα!

τα ΑΚΟΡΝΤΑ στην ΚΙΘΑΡΑ

Ο καθηγητής εξηγεί στον μαθητή:

• τη βασική θεωρία των τρίφωνων συγχορδιών, τη σημασία και το ρόλο των κλιμάκων και των κύριων βαθμίδων της κλίμακας.
  • τον τρόπο που εφαρμόζονται οι συγχορδίες αυτές στην κιθάρα μέσω των "τυποποιημένων" συγχορδιών που συνηθίζουμε να αποκαλούμε "ακόρντα".
  • την ονοματολογία των ακόρντων σε διεθνές και εθνικό επίπεδο.

Ο καθηγητής διδάσκει τον μαθητή:

• με ποιό τρόπο τα ακόρντα που προέρχονται από τις τρίφωνες συγχορδίες, βρίσκουν εφαρμογή στην κιθάρα.
  • όλα τα ακόρντα που μπορούν να παιχτούν στην κιθάρα κάνοντας χρήση ανοικτών χορδών (χωρίς μπαρέ).
  • απλά ρυθμικά μοτίβα (rhythmic patterns) που ανάλογα με το δεδομένο μέτρο, μπορούν να εφαρμοστούν σε μια συνοδεία για κιθάρα.

Ο καθηγητής παίζει μαζί με τον μαθητή:

• ένα ακόρντο που εξελίσσεται πάνω σε ένα απλό ρυθμικό μοτίβο.
  • μια ακολουθία δύο ακόρντων που εξελίσσεται πάνω σε ένα απλό ρυθμικό μοτίβο και επαναλαμβάνεται κάθε 2 μέτρα.
  • μια ακολουθία περισσότερων ακόρντων που εξελίσσεται πάνω σε ένα απλό ρυθμικό μοτίβο και επαναλαμβάνεται κάθε 2 ή 4 μέτρα.

Περιγραφή της φάσης:

Ο καθηγητής εξηγεί τον τρόπο με τον οποίο δημιουργούνται τα ακόρντα μέσα απο τις κλίμακες και τις συγχορδίες τους χρησιμοποιώντας ως παράδειγμα τη λα ελάσσονα αρμονική.

Δείχνει στο μαθητή τις συγχορδίες Am, E και Dm και εξηγεί γιατί ονομάζονται έτσι.

Καθοδηγεί το μαθητή ώστε να μπορέσει να κάνει επιτυχημένη αλλαγή μεταξύ Am και Ε στο σωστό χρόνο και εξηγεί το ρόλο που παίζει ο αντίχειρας στη συνοδεία.

Διδάσκει και καθοδηγεί το μαθητή για να συνοδεύσει την εισαγωγή στο τραγούδι του Μάρκου Βαμβακάρη "Φραγκοσυριανή" κάνοντας χρήση των κυρίων συγχορδιών της λα ελάσσονος.

Διδάσκει στο μαθητή την εισαγωγή ως σόλο.

Ο μαθητής μπορεί να εκτυπώσει το φύλλο εργασίας όπου περιέχονται τα μουσικά κείμενα

ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΚΕΣ

άκουσε την εικόνα

Μόνο τρεις από τις επτά συγχορδίες μπορούν να παιχτούν στην κιθάρα με χρήση ανοικτών χορδών

Ας εξερευνήσουμε τα τρία πιο εύκολα ακόρντα της λα ελάσσονος

Τα τρία βασικά ακόρντα στη λα ελάσσονα είναι τα Am, Dm και Ε

Εναλλαγή μεταξύ Am και Ε

ρυθμικό μοτίβο σε μέτρο 4/4

άκουσε την εικόνα

Κίνηση του αντίχειρα στο μπάσο

Όλα καλά, πάμε να συνοδεύσουμε μια μελωδία!

συνοδεία και μελωδία εισαγωγής

Στην αρχή ακούγεται η μελωδία και η συνοδεία της εισαγωγής μαζί. Μετά ακούγεται μόνο η μελωδία έτσι ώστε να μπορείς να ακούς καθαρά την κιθάρα σου. Αφού πατήσεις το "play" θα περάσουν 2-3 δευτερόλεπτα ώστε να προφτάσεις να τοποθετήσεις την κιθάρα σου

Συνοδεία στην εισαγωγή της Φραγκοσυριανής

Εισαγωγή για σόλο κιθάρα