Μουσική (Γυμνάσιο)

Συνόδεψέ το με μια κιθάρα!

Προεκτάσεις συνοδείας (προαιρετικό)

Ο καθηγητής εξηγεί στον μαθητή:

• τα σύμβολα των ταμπουλατούρων συνοδείας (fretboards).
  • τα ακόρντα με ανοικτές χορδές στην 1η θέση (10 ακόρντα).
  • τη χρήση του καποτάστο.

Ο καθηγητής παίζει μαζί με τον μαθητή:

• μια ακολουθία περισσότερων ακόρντων που εξελίσσεται πάνω σε ένα απλό ρυθμικό μοτίβο και επαναλαμβάνεται κάθε 2 ή 4 μέτρα.

Περιγραφή της φάσης. Ο καθηγητής:

• Δείχνει στο μαθητή πως να αποκωδικοποιεί τους συμβολισμούς των freetboards.
  • Καθοδηγεί το μαθητή πως να προσαρμόσει την κιθάρα του στην έκταση της φωνής του με τη χρήση καποτάστο. Τον βοηθά να επιλέξει τον κατάλληλο τόνο για το τραγούδι που θα τραγουδήσει.
  • Καθοδηγεί το μαθητή ώστε να μπορέσει να τραγουδήσει και να ερμηνεύσει (σύμφωνα με το προηγούμενο πρότυπο) ένα τραγούδι σε γρήγορο τέπμο, όπως είναι "ο Καραγκιόζης" του Δ. Σαββόπουλου.

Ο μαθητής μπορεί να εκτυπώσει το φύλλο εργασίας όπου περιέχονται τα μουσικά κείμενα.

Οι ταμπουλατούρες συνοδείας (fretboards)

fretboards, ταμπουλατούρες συνοδείας

10 ακόρντα με χρήση ανοικτών χορδών στην πρώτη θέση

Κατάλογος ακόρντων με ανοικτές χορδές στην 1η θέση

Σχόλιο:
Στα ελληνικά, για τις μείζονες κλίμακες και συγχορδίες γράφουμε κεφαλαία π.χ. ΝΤΟ = Ντο ματζόρε. Για τις ελάσσονες πεζά π.χ. ντο = ντο μινόρε

Το καποτάστο

Σαν τον Καραγκιόζη του Δ. Σαββόπουλου

άκουσε την εικόνα

Όταν καταλαβαίνεις τους στίχους και τους φέρνεις στο μυαλό σου λέξη προς λέξη...τότε τραγουδάς και παίζεις καλύτερα!

Σαν τον Καραγκιόζη του Δ. Σαββόπουλου, διασκευή δακτυλοθεσία Σ. Κατηρτζόγλου

Σχόλιο:
Προτείνεται στο πρόγραμμα σπουδών, στο Ανθολόγιο τραγουδιών για το Δημοτικό (σελ. 84). Από το δίσκο του Δ. Σαββόπουλου "Δέκα χρόνια κομμάτια", 1975, Lyra, 3715, 2003. Τα ακόρντα έχουν απλουστευτεί λίγο, για να διευκολύνουν την εκτέλεση αρχάριων κιθαριστών.

Χιλιάδες τραγούδια!

Δημιουργός Σεναρίου: ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΤΗΡΤΖΟΓΛΟΥ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΤΣΕΡΠΕ ΓΕΩΡΓΙΑ-ΜΑΡΙΑ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΔΑΛΙΑΝΟΥΔΗ ΕΙΡΗΝΗ(ΡΕΝΑΤΑ) (Συντονιστής)