Προσχολική Παιδαγωγική (Προσχολική)

Εφημερίδες!

Πρωτοσέλιδα

Σε αυτή τη φάση τα παιδιά γνωρίζονται αρχικά με τις πολιτικές εφημερίδες -τις εφημερίδες των μεγάλων- και προσπαθούν να κάνουν υποθέσεις για το περιεχόμενό τους μέσα από τη μελέτη των πρωτοσέλιδων.

Στη συνέχεια, προσπαθούν να βρουν τα όμοια πρωτοσέλιδα σχολικών εφημερίδων και να τα ταιριάξουν σε ζευγαράκια.

Ας διαβάσουμε τα πρωτοσέλιδα

Ο/η εκπαιδευτικός παρουσιάζει στα παιδιά τις εφημερίδες των μεγάλων, τις πολιτικές εφημερίδες και τα προτρέπει να κάνουν υποθέσεις για το τι περιέχει ένα πρωτοσέλιδο

Ταιριάξτε τα πρωτοσέλιδα

Πολλά πρωτοσέλιδα σχολικών εφημερίδων. Παρατηρείστε τα. Μπορείτε να τα κάνετε ζευγαράκια;
Σχόλιο:
Εδώ τα παιδιά καλούνται να παρατηρήσουν τα διαφορετικά πρωτοσέλιδα και να βρουν το όμοιο του καθενός.
Δημιουργός Σεναρίου: ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ-ΛΙΝΑ ΒΑΛΣΑΜΙΔΟΥ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΤΣΑΜΠΑΖΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΤΣΑΛΑΓΙΩΡΓΟΥ ΕΛΕΝΗ (Συντονιστής)