Προσχολική Παιδαγωγική (Προσχολική)
 1 ώρα

Χειμώνας

Ημερολόγιο καιρού

Τα παιδιά, με τη βοήθεια του/της εκπαιδευτικού,  παρατηρούν τον καιρό της περιοχής τους στο διαδίκτυο, με βάση στοιχεία από το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών (ΕΑΑ). Χρησιμοποιούν το φύλλο εργασίας που δίνεται, για να δημιουργήσουν το δικό τους ημερολόγιο χειμωνιάτικου μήνα, με στόχο να καταγράφουν καθημερινά τον καιρό της ημέρας, δραστηριότητα με την οποία είναι ήδη εξοικειωμένα από τις καθημερινές ρουτίνες που γίνονται στην ομάδα.

Μπορούν επίσης να κάνουν παρατηρήσεις με εικόνες σε πραγματικό χρόνο, από τους σταθμούς παρατήρησης του καιρού σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας.

Τι καιρό κάνει;

Σχόλιο:
Για τη δημιουργία του ημερολογίου χρειάζεται να αποθηκευτεί το φύλλο εργασίας στον υπολογιστή της τάξης.

Ο καιρός στην Ελλάδα με εικόνες

Δημιουργός Σεναρίου: ΕΛΕΝΗ ΜΑΡΟΥΚΑ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΤΣΑΜΠΑΖΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΤΣΑΛΑΓΙΩΡΓΟΥ ΕΛΕΝΗ (Συντονιστής)