Μαθηματικά (ΠΕ) (Δημοτικό)

Μαθητική έρευνα: "Διαδικτυακός εκφοβισμός"

Β) Ανάλυση του θέματος (προγραμματισμός μελέτης)

Σ' αυτή τη φάση συζητιούνται και αποφασίζονται οι επιμέρους ενότητες του θέματος που θα διερευνηθούν. Διαμορφώνεται η ταυτότητα της έρευνας και οι απόψεις των μαθητών καταγράφονται σε λογισμικό εννοιολογικής χαρτογράφησης. Στη συνέχεια γίνεται ο χωρισμός των μαθητών σε ομάδες.

Ταυτότητα της Έρευνας

Αφού ολοκληρώσετε τη δραστηριότητα, αποθηκεύστε και τυπώστε την Ταυτότητα της Έρευνας.

Δημιουργία εννοιολογικού χάρτη

Αφού ολοκληρώσετε τη δραστηριότητα, αποθηκεύστε και τυπώστε τον εννοιολογικό χάρτη.
Σχόλιο:
Εννοιολογική χαρτογράφηση: Πρόκειται για ειδική τεχνική οπτικοποίησης της παραγωγής και οργάνωσης του περιεχομένου μιας έννοιας/ιδέας. Παρουσιάζονται τα σημαντικά στοιχεία της έννοιας και οι μεταξύ τους σχέσεις ή οι σχέσεις της με άλλες έννοιες/υποέννοιες, στοχεύοντας στην κατανόηση και στην οργάνωση εννοιολογικών μοντέλων. Η κεντρική ιδέα/έννοια αναλύεται σε βασικούς άξονες και σε επιμέρους στοιχεία. Αναλύουμε, περιγράφουμε και εξηγούμε τα επιμέρους στοιχεία, αιτιολογούμε τις μεταξύ τους σχέσεις ή ανακαλύπτουμε νέες. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη διερεύνηση εννοιών/αξιών, για οργανωμένη συζήτηση, για συγγραφή κειμένων, για ανάπτυξη και οργάνωση επιχειρημάτων (Πηγή: Βιβλία Δασκάλου).
Δημιουργός Σεναρίου: ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΠΑΛΚΙΖΑΣ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΖΥΜΠΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ/ΠΑΝΑΓΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΟΥΡΑΝΙΑ/ΣΚΟΥΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Συντονιστής)