Μαθηματικά (ΠΕ) (Δημοτικό)

Μαθητική έρευνα: "Διαδικτυακός εκφοβισμός"

Στάδια - Φάσεις Εργασίας

Ο εκπαιδευτικός εξηγεί στους μαθητές τις φάσεις της Ομαδικής Έρευνας που θα ακολουθήσουν και τι περιλαμβάνει η κάθε μια. Απαντά στις ερωτήσεις τους, λύνει τις απορίες τους, δίνει διευκρινίσεις.

Φάσεις της Ομαδικής Έρευνας

Δείτε στο χρονολόγιο τις φάσεις της Ομαδικής Έρευνας και διαβάστε τι περιλαμβάνει η κάθε μια.
Σχόλιο:
Η Ομαδική Έρευνα είναι μια μέθοδος κατά την οποία οι μαθητές ομαδοσυνεργατικά σχεδιάζουν και υλοποιούν μια έρευνα, παρουσιάζοντας στη συνέχεια τα ευρήματά της. Η υλοποίηση της Ομαδικής Έρευνας γίνεται σε τέσσερα στάδια-φάσεις με καθορισμένα βήματα που ακολουθούν οι μαθητές και ο δάσκαλος. Η μέθοδος βασίζεται και προωθεί την ενεργοποίηση των μαθητών μέσα από εναλλακτικούς τρόπους διδασκαλίας και μάθησης.
Δημιουργός Σεναρίου: ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΠΑΛΚΙΖΑΣ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΖΥΜΠΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ/ΠΑΝΑΓΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΟΥΡΑΝΙΑ/ΣΚΟΥΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Συντονιστής)